Avatar billede jravn Nybegynder
29. maj 2006 - 13:39 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Windows XP ?

Jeg har en Dell bærbar Pentium 3, 1 Ghz, 256 MB ram, 32 MB grafik. Harddisken er færdig og jeg skal have en ny. Jeg overvejer derfor at skifte fra 2000pro til XPpro, men kan min hardware klare dette?
mvh.
Avatar billede Slettet bruger
29. maj 2006 - 13:41 #1
Det tror jeg godt du kan regne med
Avatar billede ejvindh Ekspert
29. maj 2006 - 13:43 #2
...men den vil nok køre noget bedre, hvis du lige smider 128 eller 256MB ram i :-)
Avatar billede hcma Novice
29. maj 2006 - 13:44 #3
men du skal da vist have nogle flere ram sat i  (256 mb er ikke ret meget, hvis du vil køre flere programmer samtidigt og du ikke skal hakke i det)
RAM er nede i rimelige priser nu og jeg ville nok investere i ekstra 512 mb  (koster vel omkring kr. 600,-)
Avatar billede jravn Nybegynder
02. juni 2006 - 15:48 #4
Nu har jeg opgraderet XP pro, desværre var der 2x128 MB ram og ikke plads til mere. Ifølge dell er max. størrelsen på 2x256 som jeg nu har sat i.

Det kører fint med de applikationer som jeg anvender. Den af ejvindh og hcma, der først smider et svar får points. Til helgec: tak for din kommentar, nu da jeg tog den med ram udvidelsen til mig, må jeg hellere overlade points til de kommentarer.
Avatar billede ejvindh Ekspert
03. juni 2006 - 14:26 #5
Her kommer et svar, men jeg synes nu du skal vente på at hcma også lægger et svar, så du kan dele pointene mellem os :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester