Avatar billede kosarev Nybegynder
30. maj 2006 - 23:27 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

mærkelig indstilling af musen

Ved ikk om det er musen der er noget galt med, men når jeg f.eks. går ind i "denne computer" og dobbelklikker på f.eks. drev C: går computeren i søg funktionen i stedet for at åbne drevet. Og hvis jeg højreklikker på det samme drev er rækkefølgen af valgmulighed følgende(top til bund): søg, åben, stifinder. Det plejer da være: stifinder, åben, søg...??

Hvad gør jeg?
Avatar billede -bartfreak Nybegynder
30. maj 2006 - 23:32 #1
også efter genstart.?

Geninstaller evt. musen.. slet den i enhedshåndertering, og se om det hjælper.!
Avatar billede hmortensen Nybegynder
30. maj 2006 - 23:49 #2
Prøv at åbne en mappe.
Vælg menuen Mappeindstillinger. Hop over på fanebladet Filtyper. Markér typen Mappe, og vælg avanceret.

Hvad står her under Handlinger?
Avatar billede kosarev Nybegynder
31. maj 2006 - 00:07 #3
der står "explore" og "open"
Avatar billede kosarev Nybegynder
31. maj 2006 - 00:11 #4
Aaa, nu ved jeg det.

Vælger menuen Mappeindstillinger. Hoper over på fanebladet Filtyper. Markérer typen Drev, og vælg avanceret.

Under handlinger skriver "open" og i program at anvende skriver "explorer.exe"

- Problemet løst!
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester