17. juni 2006 - 15:45Der er
49 kommentarer og 1 løsning
Ingen forbindelse til trådløst internet
Halløj med jer,
Jeg har lige pludselig fået et problem med at min bærbare PC'er ikke kan komme på trådløst netværk - Belkin54. Jeg kan komme på via alm. stik og kan her komme ind på routeren og jeg kan se forbindelsen i "vælg et trådløst netværk" men kommer ikke på selvom jeg har tastet netværksnøglen. I cmd kan jeg se ip adresse for PC'er og for standardgateway men for ethernet-netværkskort skriver den at mediet er afbrudt. Er det noget jeg skal aktivere på en eller anden facon. Har ikke meget begreb på det så please hjææææælp :-)
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Det hjalp desværre ikke at tænde og slukke routeren. Æhh IP trådløst? forstår ikke helt hvad det er. Det jeg har er en bærbar pc, og trådløst netværk Belkin 54g. Nu kan den ikke længere finde nogle trådløse netværk. Jeg har prøvet ipconfig /all og her skriver den: Ethernet-netværkskort Lan-forbindelse Forbindelsesspecifikt DNS-suffiks: Belkin54g Beskrivelse: Broadcom 440x 10/100 integr. ated controller: Fysisk adresse Dchp aktiveret: ja Automatisk konfiguration: ja Ip adresse: xxxxx Undernetmaske: xxxx Standardgateway: xxxxx DHCP-server: xxxxx DNS servere: xxxx Ethernet-netværkskort Belkin Medietilstand: mediet afbrudt Beskrivelse: Intel(R)PRO/wireless 2200B
Hmmm jeg ved ikke om du kan se noget ud af ovenstående smøre....... håber :-)
Ellers kan du prøve med en repair engang.. det kan hjælpe.. min bærbare blokere WLAN efter stanby, så skal genstarte før den kan connecte, ikke engang repair virker der.
har netop tjekket og mac-adresse var og er tilføjet routerens mac-filter. Har prøvet at genstarte både router og PC'er flere gange uden at det har hjulpet :-( repair virker heller ikke "kan ikke kan oprette forbindelse til det trådløse netværk".
Når man har problemer med trådløst net, er det en god ide at deaktivere mac filtrering og sikkerhed/kryptering indtil man får hul igennem. Det udelukker at det er disse ting der skaber problemer.
I den første del af ipconfig /all lister den dit kablede netkort broadcom, og den har fat i nettet. Til sidst hvor den skriver Mediet afbrudt det er sit trådløse netkort, så maskinen kører kablet op mod routeren.
Derfor det første opgave er at få gang i det trådløse netkort. Hiv netkablet ud af den bærbare, og sæt det kun i når du skal på nettet, indtil du får gang i det trådløse netkort
Forvis dig om at netkortet nu også er tændt. Prøv engang i netværksforbindelser at se på Intel(R)PRO/wireless 2200B trådløs forbindelse. Højreklik og aktiver, hvis den ikke er det. Når den er aktiveret kan du højreklikke på det igen, og vælg reparer. Højreklik og Status vil vise dig om den har fat i routeren.
Så har jeg deaktiveret krypteringen men kunne ikke få lov til at slette mac filtrering. Jeg tog netstikket ud og prøvede at tjekke om kortet er tændt, men kan ikke se kortet under netværksindstillinger, kun hvis jeg går ind under Belkin, hvor jeg vælger skift avancerede instillinger og under generelt står der opret forbindelse ved hjælp af Intel(R) Pro Wireless.... og kan her kun vælge konfigurer, hvorunder der står at denne enhed virker korrekt. dvs jeg kan her ikke sige aktiver eller reparer kun hvis jeg højreklikker på Jeg kan dog ikke længere se den trådløse forbindelse selvom broadcast SSID er slået til. Hvis jeg går ind under trådløse netværk hvor der ikke længere kommer nogle frem i vinduet, kan jeg her vælge avancerede indstillinger og ser at der er følgende fejlkode: iEEE 802.1x godkendelse virker ikke på peer to peer netværk eller på netværk hvor datakrypering er deaktiveret.
Medietilstand: mediet afbrudt Beskrivelse: Intel(R)PRO/wireless 2200B Siger at Intel(R)PRO/wireless 2200B er afbrudt, og dette er et trådløst netkort.
Forbindelsesspecifikt DNS-suffiks: Belkin54g Beskrivelse: Broadcom 440x 10/100 integr. Den første linie omtaler Belkin54g som har med rådløst at gøre, men næste linie omtaler et kablet LAN kort.
Det syntes jeg er lidt spøjst.
Kan du i Start > Netværksteder > Vis netværksforbindelser se nogle netværksforbindelser ? ?
Jeg kan se følgende under netværksforbindelser: Belkin Intel(R) pro wireless 2200BG network
1394-forbindelse 1394 netværkskort
Lan forbindelse Broadcom 440x 10/100 integrated
så måske er det alligevel netværkskortet jeg kan se, men det har så bare overskriften Belkin og hvis jeg højreklikker på det kan jeg få lov til at vælge reparer, men det vil den ikke da den siger den ikke kan oprette forbindelse til netværk og jeg kan ikke få lov at klikke på status.
Under Netværksforbindelser højreeee klikker du på Intel(R) pro wireless 2200BG network og vælger egenskaber. Nu får du egenskaber for trådløs netværksforbinelse frem.
Hvis du klikker på fane bladet trådløse netværk, så er der øverst mulighed for at sætte et flyeben ud for "Brug Windows til at konfigurere det - - -". Har du et flueben der ? ?
Hvis du trykker på fanebladet avanceret, så skal der ikke være flueben ud for "Tillad andre brugere på netværket - - -".
Yep der var og er flueben i brug windows til at konfigure, men jeg kan ikke se at der under avanceret skal kunne vælges tillad andre brugere på netværk - her kan jeg kun vælge 3 forskellige indstillinger for netværk der skal oprettes forbindelse til og her står min i alle tilgængelige netværk (adgangspunkt foretrækkes)
Nu ser den igen mit trådløse netværk, så det kommer og går hvornår jeg kan se det i vinduet med netværksforbindelse, men jeg kan stadig ikke komme på selvom kryptering m.v stadig er slået fra.
Hvis du går ind under fane bladet Generelt, og ud for "Opret forbindelse ved hjælp af: Der skulle gerne står noget med Intel(R) pro wireless 2200BG network. Tryk på Konfigurer, og avanceret. Der skulle der gerne øverst være en dropdown listboks, med 2 muligheder 1: Trådløs tændt 2: Trådløs slukket
Der skyulle der gerne stå Trådløst tændt, eller er det ligemeget om du fysisk har tændt for det trådløse netkort.
Ja der står "brug denne enhed aktiveret" og nu fandt jeg den anden avancerede og her er der ikke kryds i tillad andre brugere ..... huuuulk har snart kun 10 hår tilbage på hovedet... :-)
Ved du hvad, jeg tror det er nemmere at starte forfra med opsætning af routeren. Var det en ide ? ?
Under Egenskaber for Trådløse netværksforbindelser, klikker du på fanebladet Trådløse netværk. Et stykke nede står "Foretrukne netværk. I scroll boksen markerer du en af gangen, og trykker Fjern. Det medfører at den ikke kender nogle trådløse net, men det får vi den til senere.
Så skal du have din router tilbage til fabriksindstillinger. Det gør du ved at trykke på resetknappen mens der er strøm på routeren. Resetknappen befinder sig givetvis bagpå routeren, hvor dine LAN-stik sidder. Hold den inde i 10 - 15 sekunder. Lysene på forsiden skal begynde at blinke, som betyder at routeren genstarter med fabriksindstillinger.
Nu skal du koble dig op til routeren med kabel, for du skal ind i routerens opsætning. Du skal ikke aktivere mac filtrering og sikkerhed/kryptering før du har et fungerende trrådløst net.
Du skal give netværket et navn (SSID) og vær nu kreativ.
Du kan lade den broadcaste SSID indtil det hele virker med sikkerhed/kryptering og evt. mac filtrering.
Vælg en kanal, og hold dig fra kanal 11, for de fleste routere anvender kanal 11 som default, og ikke mange ændre dette. Ved at vælge en anden kanal, har du større sandsynlighed for at din nabo ikke andvender din kanal, for det vil give et ustabilt net.
Nu skulle du kunne koble kablet fra, og koble dig op trådløst til routeren. I "Vis trådløse netværk" skal du gerne kunne se dit SSID. Kan du ikke dette trykker du på "Opdater netværkslisten", og nu skulle den gerne komme frem. Når den kommer frem, markerer du den, og trykker opret forbindelse. Vupti du er på (jeg krydser ffingre). :-)
nej for det er bare super at det nu fungerer. Du har helt klart fortjent point, så hvis du sender mig et svar s¨å smider jeg dem fluks afsted til dig. :-)
Hvis du i Routeren opsætning kan skrue på de egenskaber jeg lister nedenunder, så giv dem disse værdier. Du vil givetvis finde dem under avanceret trådløs opsætning. De Beacon interval sættes til 50 Og Fragmenttation treshold 2304 Og RTS treshold 2304
Kan du ikke finde dem, så gør det ikke noget, men det gør det trådløse net mere stabilt.
Jeg havde taget det ud af comp men ej af router og det hjalp - tusinde tak for hjælpen, du har seriøst reddet min dag og jeg gør som du siger - sov godt :-)
Du behøver ikke at være så påpasselig med din LAN side IP, for den sidder jo bag din router, og dermed kan jeg ikke se den.Jeg kan kun se din routers WAN IP adresse.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.