Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
28. juni 2006 - 00:10 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Langsom overførsel på Giga Lan

Jeg har et netværk med 3 computere der kører på giga lan.

Ved overførsel af filer opnår jeg max 25% udnyttelse af båndbredden, uanset hvilken vej jeg kopierer!

Hvad kan der være galt? Hvor skal jeg starte med at søge?
Avatar billede james_t_dk Juniormester
28. juni 2006 - 04:56 #1
Giga er den teroetiske maks hastihed.

Hvad måler du med og i hvilken enhed?
Avatar billede james_t_dk Juniormester
28. juni 2006 - 06:32 #2
1Gbps = 128Mbyte per sekund

Der til kommer overhead og fejl korrektion.
Avatar billede redhack Nybegynder
28. juni 2006 - 09:50 #3
Jeg trivler faktisk på at dine harddiske vil kunne læse/skrive data så hurtigt..
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
28. juni 2006 - 10:33 #4
Jeg ved jeg nok ikke opnår fuld hastighed.

Jeg bruger bl.a. de medfølgende utilities til netkortene, samt Windows jobliste.
Kurverne svinger op og ned mellem 0 og 25%. Når det kører på 25% er det en ret jævn kurve. Der ligger hastigheden ca. 75% af tiden.
Sisoft Sandra siger jeg burde kunne opnå mellem 30 og 100 Mb/sek buffered/unbuffered på alle maskiner.

Da det hovedsageligt er store filer (Mpeg2 filer), burde hastigheden ligge højre end den gør og ikke med så jævn en top.
Defragmentering samt det at der er rigelig plads på diskene burde kunne gøre at jeg i hvert tilfælde i øjeblikke røg betydelig højere op end den flade kurve på 25%!
Jeg kører udelukkende med NTFS filsystem og med rimelig stor clustersize på alle diske.
Avatar billede kenp Novice
28. juni 2006 - 20:53 #5
nej det er en rimelig hastighed du køre med... det er jo ca. 25 mb i sekundet at du så har overførsel med, og der når du altså en begræsning på mange harddiske.. du skal jo også huske på at netværksoverførsel også kræver cpu kraft samtidig med.
Avatar billede gider_ikke_mere Nybegynder
16. august 2006 - 10:42 #6
Jeg har ikke fået et gyldigt svar og lukker.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester