07. juli 2006 - 20:45Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Få control under curser
Jeg har lavet et spil hvor jeg skal have en masse billeder ind, og har lavet det med dynamiske pictureboxe, men jeg skal kunne få den picturebox der er under curseren så jeg kan ændre billedet, og en værdi. Eller er der en anden metode?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
void EditorField (object sender, MouseEventArgs args) { if (sender is PictureBox) { PictureBox box = (PictureBox)sender; // Vupti... Så har du den PictureBox som musen er over... } }
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.