Avatar billede thomasabcd Nybegynder
28. juli 2006 - 11:25 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Insert via Detailsview

Hej,

jeg har lige lavet et dataset og et detailsview, som binder til dette dataset gennem en objectdatasource. Jeg har endvidere enabled insert, edit og delete.

Der er endnu ikke data i tabellen, så den viser ikke "insert"-knappen, hvilket jeg ikke forstår. Det er først hvis jeg manuelt tamper noget ind i tabellen, at "insert"-knappen vises. Hvordan får jeg den til at vise "insert"-knappen når tabellen er tom? Jeg vil jo lige som gerne bruge detailsviewet til at fylde data i tabellen.
Avatar billede _basil Nybegynder
28. juli 2006 - 22:03 #1
Du kan sætte en default mode for detailsviewet under properties.. Sæt denne til DefaultMode=Insert
Avatar billede thomasabcd Nybegynder
31. juli 2006 - 13:43 #2
ja, det er jeg klar over, men så er den netop i Insert-mode hele tiden. Jeg vil have den i read-mode, og selvom der ikke er noget data, skal den vise Insert-knappen
Avatar billede snepnet Nybegynder
31. juli 2006 - 14:14 #3
Du kan bare sætte en template ind:
<EmptyDataTemplate>
    <asp:Button ID="btnInsertNew" runat="server" CommandName="new" Text="Insert" />
</EmptyDataTemplate>
CommandName="new" vil medføre at den hopper i insertmode.
... Du skal jo så nok friske templaten op med et eller andet fornuftigt, men det er i hvert fald en deklarativ måde at fikse det på.
Mvh
Avatar billede thomasabcd Nybegynder
19. september 2006 - 11:32 #4
snepnet, smid et svar :-)
Avatar billede thomasabcd Nybegynder
19. september 2006 - 11:32 #5
snepnet, smid et svar :-)
Avatar billede snepnet Nybegynder
19. september 2006 - 11:58 #6
Kommer her :o)
Mvh
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester