Avatar billede ravnborg Nybegynder
09. august 2006 - 17:15 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Router genstarter hver 5-10 min.

Jeg har opsat en ny trådløs router. Men den giver problemer da den umotiveret restarter hver 5-10 min.
Jeg mister så netforbindelsen i 2-10 sek. nok til at f.eks. CS lukker ned.

Jeg har ADSL fra Cybercity, hvor jeg har fået en ZyXEL P2602R router, som er tilkoblet telefonstikket.
Jeg har sat en LEVEL ONE WBR-3405TX router i ZyXEL'en
    (LEVEL ONE WBR-3405TX er trådløs)

Det er så min LEVEL ONE WBR-3405TX der giver problemet med at genstarte.

Jeg har 3 maskiner på netværket alle oplever problemet.
Det har ingen virkning at jeg skifter fra trådløst til kabel!

Hvad kan der være galt??
Avatar billede jann-jensen Nybegynder
09. august 2006 - 17:44 #1
I min router af et helt andet mærke er der et begreb der hedder remote management, hvor man kan sætte den til at blive styret udefra. Hvis den findes i din router og er enablet hvad så, jeg ved det ikke.
Ellers har du tænkt på at routeren måske kunne være defekt. Det er svært at tænke sig nogen indstillinger der kan gøre det sådan at routeren genstarter af sig selv. Jeg kender ihvertfald ikke nogen. Men prøv at undersøg den jeg omtalte
Avatar billede jann-jensen Nybegynder
11. august 2006 - 21:30 #2
Har du haft mulighed for at undersøge det jeg skrev om, eller har du opgivet ævret. Det skal du ikke gøre, der er altid en vej videre.
Avatar billede ravnborg Nybegynder
11. august 2006 - 21:53 #3
Jeg har kikket lidt i remote management, men kan ikke lige se noget der minder om en mulighed for at styre udefra.

Jeg overvejer om den er defekt.

Jeg skal lige have prøvet at køre uden om den router jeg fik fra cybercity
Avatar billede ravnborg Nybegynder
02. januar 2007 - 07:59 #4
den var defekt

lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester