Avatar billede ac130172 Juniormester
11. august 2006 - 13:42 Der er 1 løsning

Problemer med router der kun vil lade en trådløs laptop koble på.

Jeg har problemer med at en router, der hedder TEW-311BRP fra Trend Net.Den vil kun vil lade en laptop koble på nettet. Hvis jeg tænder 2 bærbare computere, er det kun en af dem der kommer på nettet. Den skriver på den bærbar der ikke kan komme på nettet, at den ikke kan finde routeren. Men hvis jeg slukker og tænder routeren kan begge bærbare komme på nettet. Det går så galt igen når jeg genstarter. Jeg har kigget i routerens opsætning, men kan ikke lige se, at der skulle være noget galt.

Begge netkort i bærbar hedder 802.11b/g wireless lan.
Avatar billede ac130172 Juniormester
19. august 2006 - 22:54 #1
Har løst det. Resetede routeren.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester