Avatar billede phil- Nybegynder
28. august 2006 - 18:50 Der er 3 kommentarer

Køb af bærbar

Jeg er faret vild i bærbar-junglen, og jeg er ikke den eneste, men jeg er sikkert på at nogle kloge og ihærdige personer har fundet vej til et godt køb!

Jeg skal ud og bruge et sted omkring 8000 kroner (plus/minus) på en bærbar, men jeg mangler desværre forstanden, da jeg aldrig før har købt en sådan.

Computeren bliver købt til skolebrug, men må utroligt gerne kunne en del mere end det!

I må utroligt gerne komme med mere end et forslag, og forklarer hvorfor i foreslog dette; så bliver ve allesammen lidt klogere.
Avatar billede espersen Novice
28. august 2006 - 21:13 #1
krav til batteritid ?
krav til lavt støjniveau ?
ingen krav til grafikkort (spil og/eller grafiske programmer?)

se vores køberguide på http://www.laptopworld.dk/index.php?id=22
Avatar billede phil- Nybegynder
29. august 2006 - 07:22 #2
Batteritid skal være minnimum(!) 1½ time med fuld belastning, og selvfølgelig ville det være rart med en støjsvag. Desuden kan jeg tilføje at vægten heller ikk spiller en afgørende rolle. Angående grafikkort snakker vi nok et fra Geforce 7 serien, eller tilsvarende.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester