Avatar billede therichman Nybegynder
18. september 2006 - 12:32 Der er 1 løsning

Deling af internetforbindelse med password?

Jeg vil godt dele min internetforbindelse gennem et ad-hoc netværk. Det er så meningen, at når man åbner sin browser kommer man ind på en loginside jeg selv har lavet. Hvis man logger ind kan man så komme videre, og ellers har man kun adgang til logon-siden.

Altså ligesom de systemer de har på skoler, hotspots osv. rundt omkring.
Jeg forestiller mig det skal bruge noget lokal DNS redirecting eller noget i den stil, men jeg har ingen erfaring med det. Håber der er nogen der kan hjælpe mig med at lave det ovenstående system.
Avatar billede therichman Nybegynder
18. oktober 2006 - 12:13 #1
Lukket
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester