Jeg har det problem at jeg har mit internet kørende på mit trådløse til tider. Kobler jeg så min bærbare til at andre maskiner, fx en DHCP server som kører til testbrug, ja så bliver jeg vippet af nettet da XP åbenbart opprioriter mit LAN stik kontra mit trådløse.
Men er det ikke muligt på en eller anden måde at få XP til at opfatte at hvis der er en gateway på begge net at den så ALTID skal bruge det trådløse, hvis at der forefindes 2. Mens at det selvfølgelig så vil bruge den gateway der findes på den kablede forbindelse når jeg ikke bruger trådløst.
Er det overhovedet noget deer er muligt, eller kan jeg lige så godt give fortabt på forhånd?
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
Jeg tror at du kan give fortabt på forhånd... XP er ikke det aller smarteste styresystem når det gælder de forbindelser, og "dog". Windows vælger altid den hurtigste forbindelse, og så vidt som jeg kan forstå, bruger den anden som en "reserve".
Den DHCP du sætter den til, i form af kabel, har den forbindelse til internettet?
hvilken netforbindelse styres via route tabellen... og der opprioriteres routen via det alm. LAN. Så du kan ændre på det der... så jo XP ER smart nok, og til at have med at gøre..!
Det er ikke samme subnets, men skal det heller ikke være. Planen er at jeg gerne vil have mulighed at kunne koble mig op til et givent trådløst netværk og så også kunne koble mig op med kabel til et givent testanlæg(uden netadgang på gateway) og det uden at miste forbindelsen. Men umiddelbart ser det ud til at virke nu efter at jeg ændrede metrik for begge forbindelserne.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.