17. maj 2001 - 03:19Der er
6 kommentarer og 1 løsning
3DMAX R3.1 /hvordan kan jeg save red channel kun?
Hej, hvordan saver jeg det billed som *.bpm i 3dmax, med kun red channel aktiv....shift+e..render..og så kommer der en version af billedet med rgb knapper der kan slå fra eller til...hvordan saver jeg mit billed med kun red channel aktiv???? kan jeg finde samme rgbchannel i ps6..eller....det skal være præsist den som i 3dmax....please hjælp mig....du får 266 point!! :) hilsen mads!
I rendering og environment kan du sætte noget der hedder \"global lightning\" den skulle meget gerne stå til hvid nu, men klikker du i feltet kan du ved at trække \"sat\" over mod rød så du kun får rød farve med i belysningen er dermed også dit billede.
Bagefter kan du i \"ambient\" vælge hvor lys den røde farve skal være.
Derved opnår du den samme effekt som du får i photoshop ved at lave et rødt layer og vælge \"overlay\" eller lignende
Du kan godt finde samme rgb channel i PS hvis du vælger din colorpicker og finder den røde farve du ønsker, så kan du netop lave en overlay via et nyt layer med de værdier du jo har husket at skrive ned fra 3D Max, og så må du muligvis justere dette til at passe til præcis til dit rgb-tal via Image>adjust>curves og vælge red fra channels.
Det blev lidt rodet, der jeg lavede en masse andre ting mens jeg svarede her, men jeg håber du nogenlunde fik fat i muligheden for at justere på din rendering i 3DMax. Husk at notere dig tallene, så vil det selvfølgelig også være ligegyldigt med colorpick\'eren i PS.
Det blev lidt rodet, da jeg lavede en masse andre ting mens jeg svarede her, men jeg håber du nogenlunde fik fat i muligheden for at justere på din rendering i 3DMax. Husk at notere dig tallene, så vil det selvfølgelig også være ligegyldigt med colorpick\'eren i PS.
når du trykker på render-knappen i 3DSMAX og dit billede kommer frem, skulle jeg mene at der er 3 knapper som mand kan trykke på. En rød en blå og en grøn. Tryk så på den blå og den grønne. Nu skulle der kun være den røde channel?
ouppsss....jeg glemt lige at sige!!!!! jeg har som background et billed, foran ligger mine 3d objekter...disse skal påvirkes af KUN RED CHANNEL....som i 3dmax....når jeg så har renderet mit billed og deaktivere green og blue channel så ser det rigtigt ud...hmm....men når jeg skal save, så sætter den automatisk alle channels på.....JEG VIL KUN HA RØD...ARRGHHHH
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.