Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
bruger kun firefox (med undtagelse af netbank), og intet vil kunne få mig til at skifte tilbage, fordele= meget bedre muligheder for at tilpasse den til ens behov, sikkerheds huller lukkes meget hurtigere (da der gives penge for at finde nye alvorlige fejl), spyware osv installeres ikke automatisk (og man kunne blive ved)
* Den er mere sikker * Den har tabs (du skal vænne dig til det, men når du har, vil du ikke undvære det) * Der er et UTAL af fede extensions (https://addons.mozilla.org/firefox/extensions/) * Den er hurtig * Den understøtter Live Bookmarks (RSS-feed bogmærker) * Indbygget googlesøgning * Mulighed for themes (https://addons.mozilla.org/firefox/themes/)
* Den er mere sikker * Den har tabs (du skal vænne dig til det, men når du har, vil du ikke undvære det) * Den er hurtig * Den understøtter Live Bookmarks (RSS-feed bogmærker) * googlesøgning kan indbygges
(coderdk: Undskyld jeg stjal) Ikke fordi jeg hælder mere til den ene frem for den anden, men der er for mange steder hvor Firefox ikke virker. Det er selvfølgelig ikke firefox's skyld, men Bills. Var nok en af de sidste der måtte bide i græsset overfor Netscape.
Nogle netbanker er optimeret til IE og vil ikke virke med andre browsere... De fleste har nu fået alternative indgangssider som virker med alle browsere (Danske Bank/BG Bank bruger ActiveCard - et kort du skal have af banken som giver dig en kode når du skal logge ind)...
akyhne, Jeg kender to sites der ikke er optimale i FF, nemlig danskespil.dk og BG Banks netbank (gider ikke ActiveCard) - Alle andre er ikke værd at besøge, hvis de ikke virker i FF ;)
1. (Alle) steder hvor du bruger digital signatur. 2. netbank m.m. (p.g.a. certifikater m.m.) 3. folks egne hjemmesider hvor de ikke tager højde for at overholde W3C standarderne.
Som sagt er det ikke Firefox's skyld, men mere manglende vilje fra webudviklerne til at se ud over deres egen Bill Gates- glade næsetip.
Prøv Firefox, men prøv også IE7, selvom den endnu kun er på engelsk.
det er oftere virksomheders hjememside end det er privates der er fejlen ;) netbank virker ikek altid da flere af dem benytter activex (som er en IE component)
mht de sider man ikke kan benytte FF til. installerer man IE view extension, så kan man nemt åbne det i IE.
I følge Symantec lå FF foran IE det meste af 2005, hvad sikkerhedshuller angår - og det var vel at mærke ikke på den fede måde! Jeg har ikke checket for nylig, så jeg kan ikke med sikkerhed udtale mig om de aktuelle forhold ... men det er der såmænd nok heller ikke så mange andre, der kan :)
Desuden er mange ting i FF en sand katastrofe i forhold til Netscape 6 og 7, samt Mozilla 1.5. Af en eller anden grund har man fucked en del ting komplet op i den ellers så fortrinlige browser, man fik overdraget :o| Således bliver ikke én eneste handling i DOM-laget valideret, hvilket er yderst uheldigt, da DOM-operationer er planlagt til at få større og større betydning i webkodning. Samtidig er man hos Mozilla begyndt at ændre på W3C's standardiserede DOM for X(HT)ML, så heller ikke på dette punkt overholder FF længere W3C's rekomandationer.
Jo mere, man koder komplekse web-applikationer, jo mere opdager man, at summen af browsernes elendigheder er nogenlunde konstant ... elendighederne ligger blot på lidt forskellige steder i de forskellige browsere.
At det så betragtes som helligbrøde, politisk ukorrekt og næsten under dødsstraf at sige den slags sandheder, er en helt anden ting. Mange vil hellere tro, end vide ... men det er jo kendt fra mange andre situationer i livet ;o)
Var alle bare som du, coderdk ;o) Problemet med 'lemminge-effekterne' opstår først, når nogen påstår, de _ved_, FF er sikrere - og at de _ved_, FF overholder standarderne ... tro har jeg det fint nok med =)
Jeg har ofte sagt det om browserne - og gentager det gerne: Mellem to dybe grøfter ligger ofte en farbar vej ;o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.