Avatar billede anjensen1 Novice
04. oktober 2006 - 13:39 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

HijackThis -nyeste? alternativer? og et problem

Hejsa -Skal på en kusines pc og lave 'first aid' ;)
Jeg -tror- at jeg kommer til at have brug for et godt spywareRemover program. Jeg tænkte på HijackThis, men er der noget der er bedre?

Jeg har kun brugt adaware i tidligere indsatser så jeg kender ikke rigtigt noget til HijackThis

-Og hvor finder jeg nyeste samt definitionsfiler? (link)
Nu til problemet
Hun har -ikke- nogen internet forbindelse..
Kan jeg bruge en HijackThis fra en cd?

Det er sandsynligt at jeg bliver nødt til at arbejde med skidtet i dos mode (pc'en er angiveligt -stendød-..)
Kan jeg lave noget med HijackThis i dos-mode.. (nee..)

-er der andre spyware-remover der kan arbejde i dos-mode?

smider 30 i potten nu men det kan udvides når vi kommer til selve møgjobbet (laver nu nok et nyt subject hvis når det bliver aktuelt . -re-format er også en option ;)


pfh. tak
Avatar billede ejvindh Ekspert
04. oktober 2006 - 14:56 #1
Der er mange programmer, der er bedre end Hijackthis, men hvis Ad-Aware er niveauet for dit kendskab til den type værktøjer, vil jeg nok fraråde dig at gå i gang med de andre programmer, der er noget mere avancerede.

Hijackthis kan ikke bruges i dos. I det hele taget får du nok et problem hvis harddisken er formateret med NTFS-formatet, idet meget få dos-værktøjer kan det. Her der dog et par bootdisketter/cd'ere som giver adgang til NTFS-formaterede computere:

Diskette-boot: http://danborg.org/spy/download/Ntfs4freedos_dk.exe
CD-boot: http://danborg.org/spy/download/Ntfs4freedos_dk.iso

Hvis computeren ikke er formateret med NTFS-formatet (og hvis computeren har diskettestation), skulle du måske få fat i disse boot-disketter, som indeholder et Dos-antivirus-program:
http://www.avirus.dk/modules.php?op=modload&name=Downloads&file=index&req=viewdownload&cid=2

Nyeste Hijackthis finder du på dette link, og den kan godt køre fra en cd:
http://danborg.org/spy1/HJT/hijackthis.exe

Du bør dog være varsom med det program, hvis du ikke har erfaringer med det. Et indtryk af problematikken kan du få ved at læse denne artikel:
http://www.ejvindh.net/viewtopic.php?t=20
Avatar billede anjensen1 Novice
04. oktober 2006 - 17:18 #2
dummysvar for point raise
Avatar billede anjensen1 Novice
04. oktober 2006 - 17:20 #3
godt entry -jeg lægger en sjat oveni fordi du giver meget mere end jeg bad om og forventede ;) Takker!
Avatar billede anjensen1 Novice
04. oktober 2006 - 17:21 #4
..og ded skete så ikke... hmm once more..
Avatar billede anjensen1 Novice
04. oktober 2006 - 17:23 #5
gee det kan man ikke mere -:(
Avatar billede ejvindh Ekspert
04. oktober 2006 - 17:24 #6
Tak for point. Det var alt rigeligt for den indsats :-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester