Avatar billede kenneth_breve Nybegynder
25. oktober 2006 - 11:15 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Hvordan forstærker man en mikrofon?

Jeg skal til at lave et lille kredsløb som kan forstærke lyd fra en meget lille mikrofon op til at ligge imellem 0-5V. Lyden er ikke speciel høj og kommer fra en lille pumpe.

Jeg vil sandsynligvis bruge en "electret mikrofon" da da denne har noget pre-amp indbygget??...

Men hvordan har jeg kontrol over denne preamp?... Og skal jeg sætte en forstærker i serie med denne?

Jeg har meget lidt forstand på mikrofon kredsløb... og er derfor lidt forvirret i øjeblikket... Håber der er nogen der kan hjælpe med at redde trådene lidt ud...

Datablad til electret mic. som jeg har overvejet at bruge:
http://www.farnell.com/datasheets/68602.pdf
Avatar billede niels_hansen Praktikant
25. oktober 2006 - 11:36 #1
En kondensator mikrofon har ikke indbygget forstærker
Avatar billede oz3tl Nybegynder
25. oktober 2006 - 16:14 #2
NIELS HANSEN: hvor står der noget om en kondensator microfon, der stod han overvejede en "electret mikrofon" og så vil han have det forstærket op til 0 - 5 volt.

KENNETH_BREVE: hvorfor vil du have det forstæket op til 0 - 5 volt ???.

M.V.H..
TLV
Avatar billede niels_hansen Praktikant
25. oktober 2006 - 17:43 #3
oz3tl det står der i og med han skriver "electret mikrofon" (det kan dog også være en piezo elektrisk mikrofon), men den har heller ikke forstærker indbygget.
Avatar billede kenneth_breve Nybegynder
25. oktober 2006 - 18:39 #4
Ifølge Wikipedia så har "electret mikrofoner" indbygget forstærker..

Jeg skal forstærke det op til 0-5V pga. det skal fungere som input til en lille microcontroller som skal lave en FFT af samplesene som den modtager.
Avatar billede niels_hansen Praktikant
25. oktober 2006 - 18:49 #5
ja men så passer det ikke hvad der står på Wikipedia
Avatar billede kenneth_breve Nybegynder
25. oktober 2006 - 19:39 #6
Okay... Så siger vi det..

Men mit spørgsmål er nu stadig hvordan jeg får forbundet og forstærket min "electret mikrofon"....

Kan man evt. bare bruge en lav støjs op amp opsætning til forstærkningen?.. Og hvor skal mikrofonen placeres i sådan en opamp opsætning?
Avatar billede gyraf Nybegynder
28. oktober 2006 - 11:54 #7
Både ja og nej.

Ja, electrect-mikrofoner har indbygget forstærker, men nej, det er kun en impedans-konverter, dvs. en forstærker med 1x forstærkning.

For at få dit signal op på 5V skal du bruge en mikrofon-forforstærker. Den nødvendige forstærkning er afhængig af hvad lydtryk der er ved din pumpe, mikrofonens følsomhed, og hvor tæt mikrofonen sidder på lydkilden.

Som udgangspunkt skal du nok bruge 200-2000x forstærkning - og du er nød til at have den variabel i en eller anden grad fordi du ikke kender den nødvendige forstærkning.

Den simple selv-lavede løsning kunne være at lave to ens forstærker-trin, hvert med f.eks. 50x forstærkning - og så have et potentiometer mellem disse to trin, for at kunne indstille forstærkningen. Kig i application notes til f.eks. operationsforstærkeren NE5532 eller NE5534 for inspiration.

Men du skal vide lidt om elektronik for at få det til at virke ordentligt - så høje forstærkninger kan være problematiske at få til at fungere godt.

Det letteste vil være bare at købe et byggesæt:

http://www.smartkit.dk/Kits/1193e.html

- til omkring halvanden hundrede kroner fra El-Supply.dk:

http://www.el-supply.dk/?Gid=&Vid=11776

Jakob E.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester