Avatar billede yaris Praktikant
02. november 2006 - 01:01 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Problem med stor harddisk

Hej alle sammen jeg sidder og skaL omonstallere en compaq presario 5wv237 computer og der er kommet en stor harddisk der i så der er 1 10 GB og en 80 gb men den kan kun se den 10 gb og 30 gb på den 80 gb og jeg kan ikke finde en bios update til den så jeg tænkte et program i stil med maxtors ez bios jeg har prøvet max blarst 4 men den understøtter kum maxtors hardiske og der sidder en samsung der i så findes der et godt program helst freeware til at styre harddisken og som ikke kigger så nøje på fabrikatet af harddisken
Avatar billede allanfo Praktikant
02. november 2006 - 05:21 #1
Prøv at kigge i diskhåndtering om al pladsen på disken er partitioneret.
Avatar billede heg Nybegynder
02. november 2006 - 06:15 #2
der er noget med at der skal være installeret sp2 for at håndtere diske over en vis størrelse. har været drøftet her på eksperten mange. kunne det være problemet ?
Avatar billede morhan Novice
02. november 2006 - 06:59 #3
du har ikke fået jumpet den forkert, så du derfor kun kan tilgå 32 GB?
Avatar billede peet49 Nybegynder
02. november 2006 - 10:25 #4
Tjek i diskhåndtering om ikke, du finder resten der.
Avatar billede allanfo Praktikant
02. november 2006 - 13:12 #5
Det med SP1 og 2 har kun betydning når disken er over 128 Gb.
Avatar billede yaris Praktikant
03. november 2006 - 00:03 #6
jeg vil prøve det med jumperne for bios ser kun de 32 gb
Avatar billede yaris Praktikant
03. november 2006 - 10:13 #7
Hej morhan jeg må indrømmeat du havde fuldstændig ret i din antagelse det hjalp at lukke øjnene op og flytte jumperen smid et svar og få dine points du har fortjent dem
Avatar billede yaris Praktikant
10. november 2006 - 16:26 #8
Hej morhan vil du ikke have dine velfortjente points
Avatar billede yaris Praktikant
09. december 2006 - 16:17 #9
jeg lukker spørgsmålet du  må brokke dig hvis du vil have points så finder vi ud af det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester