03. november 2006 - 16:31Der er
26 kommentarer og 1 løsning
Min computer fryser ved opstart
Hej
Min computer gik amok i søndags. Jeg har tidligere haft problemer med at der kom en blå skærm frem og computeren efterfølgende fryste fast. Dette sagde jeg til det sted jeg købte computeren fra, og manden sagde, at det enten kunne være et problem med selve Windows XP; at det kunne være virus eller en fejl ved en fil, eller at det kunne være hardware. Han sagde at jeg skulle prøve at formatere computeren og se om det var muligt. Men da jeg ikke har lyst til at miste alle de ting jeg har på computeren, ville jeg høre om det er muligt at tage en backup af de data jeg har på computeren og ligge det over på min ekstern, selvom jeg ikke kan komme ordentligt ind i Windows XP? Den når lige at starte Windows op og så fryser den på skrivebordet, og efter ca. 10 sekunder kommer der en blå skærm frem hvor der står noget, og herfra kan jeg intet andet gøre end at genstarte på 'reset'-knappen. Håber virkeligt at nogen kan hjælpe.
Ja. Hvis du vil tage en backup inden du gør noget andet, så tag harddisken ud af computen og sæt den og i en fungerende computer. Og kopier så hvad du vil gemme.
Jeg vil også forslå dig at kører memtest86+, for at teste dine ram. Programmet kører i DOS mode.
Hmm jeg overvejer det med at tage harddisken over i en anden computer. Men problemet er, at så ryger garantien på computeren. Hvis jeg skal køre en memtest, skal det så bare lægges over på en diskette og så skal disketten bootes?
Men jeg vil først prøve at starte den i fejlsikret tilstand, da manden fra butikken sagde at det skulle jeg prøve. Han sagde at jeg skulle trykke på F8 ved opstart for at vælge fejlsikret tilstand, men når jeg gør det så går den ind i BIOS-menuen istedet for. Hvordan starter jeg den i fejlsikret tilstand (det er ikke ligefrem noget jeg gør hver dag)
O.K. jeg har lige prøvet at starte den i fejlsikret tilstand, men den fryser bare fast med en sort skærm. Det næste jeg vil prøve er at køre en memtest, men er det bare noget jeg skal putte over på en diskette og så boote disketten?
Når den så er bootet vil den begynde at køre en test. Hvis den laver nogle errors, så er det højest sandsynligt dine ram som forvolder problemerne. Lad den køre i mindst 40 minutter.
Min computer kunne lige pludselig opstarte Windows XP normalt idag, så jeg tog ingen chancer, og begyndte straks at lægge alle de ting jeg ikke vil miste, over på min eksterne harddisk. Jeg har intet diskettedrev i min computer, så jeg prøvede at downloade en Pre-Compiled EXE-fil fra www.memtest.org, og det er den til USB Key, men jeg kan ikke rigtig finde ud af at teste mine ram med den fil, for når jeg åbner filen, så sker der ikke noget. Skal jeg bare genstarte computeren med USB-nøglen i, og så skulle den gerne teste?
Altså fordi så kan jeg evt. sige det til butikken hvor jeg købte computeren, så de evt. kunne skifte rammene ud på den.
Men angående MemTest86+, kunne jeg så bare hente den fil til USB key og putte filen (ekstraheret) over på en USB nøgle og så genstarte computeren og så skulle den gerne teste? Eller hvordan gør man i den situation?
Jeg ville ha forsøkt å boote den med en live Linux, for eksempel Slax. Hvis den ikke kjører med en live Linux CD da har du eleminert alt som har med HD + Windows og Virus å gjøre. Skulle jeg tippe så ville jeg tro at en defekt RAM var en aktuell mulighet. Tror at Slax CD også har en memory tester, men husker det ikke 100 % http://www.slax.org/?lang=no
Hmm jeg kan ikke rigtig finde ud af at bruge Linux, da jeg aldrig har prøvet det før. Jeg har prøvet at formatere og den kan sagtens starte op nu, men jeg holder mig til den mulighed, at det kunne være rammene den var gal med. Men hvordan tester jeg rammene alternativt frem for at lave en boot diskette da jeg ikke har et diskettedrev i computeren?
Du finder en computer med en fungerende cd-brænder i. Henter den ISO der er at finde på memtest hjemmeside og brænder den, evt. med nero. Efter det genstart din computer med cd'en i, og sørg for den er sat til at boote med dit cd-drev som 1 boot device.
Resultat af testen: ========================================= WallTime: 1:09:55 Cached: 1024M RsvdMem: 276M MemMap: e820-Std Cache: on ECC: off Test: Std Pass: 3 Errors: 0 ECC Errs: - ========================================= Den kommer ikke med nogle fejl. Men når jeg går ind i configuration, kan jeg indstille på nogle ting: Test Selection, Address Range, Memory Sizing, Error Summary, Error Report Mode, ECC Mode, Restart, Refresh Screen, Adv. Options og Continue. Har prøvet at refreshe screen for evt. at der skulle vise sig at være nogle fejl, men der kommer ingen fejl. Kan det være at jeg skal indstille den måde den scanner på? Tror desværre ikke at det er mine ram den er gal med :-(
Nej, hvis memtest siger der ingen fejl er, er det højest sandsynligt ikke dine ram.
Har du fået taget en backup af dine data? Hvis ja så synes jeg du skal formatere. Hvis det ikke virker, så er den mulighed i hvert fald udelukket.
Der er dog en mulighed du kan gøre før det hvis du har lyst. Find ud af hvilken harddisk der er i din computer, og test den med det værktøj som du kan hente fra producentens hjemmeside. Hvis det er en Seagate hedder test programmet Seatools. Vejledning til hvordan du bruger programmerne kan du finde på producenternes hjemmeside.
Hmm ok. Jeg har taget backup af mine data. Og jeg formaterede 4 gange forleden, dog uden resultat. Jeg har en 250 GB IDE Maxtor HD i kassen. Jeg vil prøve at kigge på harddisken så.
Hmm jeg har desværre ikke diskettedrev i min computer, men jeg har skrevet en mail til dem og spurgt, om de har en version til bootable CD. Melder tilbage i løbet af imorgen eller i overmorgen.
Hmm kiggede ikke ordentligt efter på hjemmesiden. Har fundet PowerMax til boot CD. Det vil jeg prøve i løbet af de næste dage. Melder som sagt tilbage.
Hey ... Testen kørte i ca. 5 minutter og så stoppede den og der kom en besked frem: "This drive is failing, and must be replaced. If you do not have a recent backup of the data, please do so now if possible - Write down the diagnostic code and contact Maxtor via the internet www.maxtor.com - Online(RMA) Return Merchandise Authorization is available 24 hours a day with a valid PowerMax diagnostic code. Select the WORLDWIDE SUPPORT link from our home page. Press any key to continue". Har noteret diagnostic code ned og kontaktet Maxtor om hvad jeg skal gøre. Ved ikke helt om det betyder at harddisken ikke fungerer korrekt og skal udskiftes eller noget.
Hey human, har ringet ned til stedet hvor jeg købte computeren og fortalte om resultatet af skanningen. Han sagde at jeg skulle komme derned og så ville han selv køre en test på harddisken, og hvis der er noget galt med den, vil han skifte den ud. Mange tak for hjælpen, du får lige nogle point :-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.