Avatar billede r11jep Nybegynder
13. november 2006 - 13:59 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Metode til sikker udveksling af personfølsomme data

Hej alle

Har et behov for at kunne udveksle personfølsomme data imellem 15 personer på lokation X og 50 personer på hver sin private lokation.
Oplagt ville være at anvende digital signatur, men da en stor del af de 50 personer kun har webmail eller firmamail, er den ikke mulig.

Findes der et prisbilligt men sikkert nok system (webbaseret), som vil kunne løse ovenstående problem?

På forhånd tak!
Avatar billede old-faithful Praktikant
13. november 2006 - 15:26 #1
En mulighed er PGP (pretty good privacy), som jeg har skrevet en artikel om her: http://www.eksperten.dk/artikler/1032

Men det er måske lidt besværligt at bruge asymmetrisk kryptering når der skal sendes frem og tilbage mellem så mange mennesker.

Du kunne også bruge et program som LockNote (http://locknote.steganos.com/) og så vedhæfte den krypterede fil. Den kan så åbnes på enhver computer uden at der er behov for særlig software.
Avatar billede r11jep Nybegynder
27. november 2006 - 10:23 #2
Jeg forestiller mig mere noget a'la:

Bruger 1-10 har rettigheder til at uploade filer (word, excel,pdf etc.) til en sikker server på Internettet. Denne server kan de forskellige behandlere så tilgå deres egen mappe på, og dermed læse korrektur på filen. Ændres filen skal afsenderen informeres pr. mail. Det skal være muligt at se om en fil har været åbnet før.
Avatar billede r11jep Nybegynder
07. december 2007 - 17:49 #3
Endte med udvikling af egen løsning via Intranet...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester