01. december 2006 - 09:18Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Trådløs router
Jeg har en D-link DI514 som router,og to pc den ene er kopplet med fast line til router,nr 2 er trådløs og den bliver registret i router, men jeg kommer ikke på internettet, hvad er der galt?? mollernielsen
Jeg har læst artiklen, jeg har pinget router men får inget signal fra den trådløse anslutning, men i det trådløse kort er der også indstillninger som på routeren, det er måske der fejlen ligger?
Hvis du har kryptering på, skal du huske at angive det rigtige password - men det ved du jo godt. Prøv først uden kryptering så du ved det ikke er det, der er problemet. Tjek evt. firewall.
Den kommer med 3 adresser 192.168.0.1 og 0.2 og 0.3 den trådløse ser ud til at kopple sig op, men det går uuuutroligt langsomt :) Jeg har ikke krypteret noget for der er ikke naboer i miles omkreds !!
192.168.0.1 er vel din router og skal så stå som 'standard gateway' når du lister dit netkort. Får du noget under DNS? Og hvad mener du med at der kommer 3 adresser? Du kan skrive denne kommando: ipconfig /all > ipconfig.txt og så finde txt-filen bagefter og kopiere indholdet herind.
Husk at markere dit navn og acceptere svaret så spørgsmålet lukkes.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.