Avatar billede dannin Nybegynder
09. december 2006 - 13:58 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

remote desktop/terminal services kører som baggrundsproces?

Jeg har windows 2000 server på min server, og jeg vil gerne kunne styre den fra min bærbare - Altså remote dekstop.
Hertil bruger jeg windows 2000 servers egen Terminal Services. Det fungerer såvidt fint nok, men der er lige én ting.
Når jeg sidder på remote desktop fra min bærbare til min server, kan jeg ikke se det jeg laver hvis jeg kigger på serverens skærm. Det er som om det jeg laver kører som en background process. Det giver mig problemer hvis f.eks. jeg sidder og arbejder i linux via. VMware, og så pludseligt bliver smidt af remote desktop pga noget med netværk f.eks.
Så kan jeg ikke bare gå over til serveren og tænde skærmen og så arbejde videre der, for jeg kan jo ikke se det jeg lige har lavet på skærmen.

Er der noget man kan gøre for at få den til at køre som en almindelig remote desktop?

Da jeg ikke har licens til windows 2003 server, og ønsker ikke at bruge flere tusinde kroner på det, er det ikke en mulighed.

De mange points da jeg skal bruge et hurtigt svar

Jeg har et lignende spørgsmål som kører, men ham der hjalp stoppede pludseligt med at svare, så kom aldrig videre.
Avatar billede niels_hansen Praktikant
09. december 2006 - 14:12 #1
jeg stoppede ikke med at svare, men du spørg jo om noget jeg havde skrevet lige ovenover.
Avatar billede dannin Nybegynder
09. december 2006 - 14:23 #2
Ja, men siden jeg spørger om noget du lige har skrevet, må det jo betyde at jeg ikke forstod hvad du ville have mig til at gøre. Jeg makkede med det i 30 minutter før jeg opgav, men syntes ikke rigtigt jeg kunne få det til at fungere.
Men skal vi fortsætte i den anden tråd så, eller kan/vil du hjælpe mig over MSN eller lignende? Evt har jeg en alternativ metode til remote desktop som jeg bruger midlertidigt til det andet kommer i orden.
Avatar billede dannin Nybegynder
09. december 2006 - 19:44 #3
niels_hansen, er du stadig i live?
Avatar billede dannin Nybegynder
17. december 2006 - 19:14 #4
Snakken fortsatte i gammel tråd - denne lukkes
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester