Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
-- jeg tog linjen før og efter med for at vise det, men jeg kan jo godt se, at den findes flere gange, men det er ved den sidste løkke, den skal være lige før !-)
Nu har jeg ikke lige en maskine med IE6 startet op. Jeg forhøjer de 3 divs, men min baggrundsdiv laver åbenbart problemer. Den kan jeg ikke se bunden af. Jeg har lavet en border på 2 px som ses i FF.
Ja, stadig en hvis bund på ca. 10-12px, som bare ikke skal være der...
Jeg har slet ingen højde på min bgdiv som indeholder hele isden. At sætte den til auto hjælper intet. Den DIV fylder åbenbart mere end hvad IE vil vise!!!
-- der skulle ikke være noget i vejen med kommentarerne, men IE har en renderingsbug omkring visse lukketag, deriblandt </td> og </div>, hvor den ved tabelcellen faktisk renderer et linjeskift foran lukketagget og ved div mindst renderer en linjehøjde i forbindelse med lukketagget ...
-- senest er jeg også stødt ind i noget, der lignede det samme med lister !-)
Jeg har ingen popupkiller installeret udover den i NIS, ingen mærkelige værktøjslinier m.m., og selvom jeg deaktiverer NIS og NAV fuldstændig, kommer den stadig - både i IE6 & IE7.
Det er mig der takker. Jeg har rodet med dette problem i ugevis! Det er garanteret det samme der har drillet mig her: http://www.eksperten.dk/spm/751306.
Jeg tror hellere jeg må snige mig til køjs, inden konen kommer rendende :-)
... og hvad - jeg har lige fået den bedste julegave ;-)
Har du en sidste kommentar til designet?
Der kommer på et tidspunkt et spm. mere i en ny tråd. Hvis brugerens browser er i mindre end 1024*768, vises venstre menu ikke helt. Jeg skal have fundet en anden måde at centrere siden på. Tak for nu.
Bare for at du får et ekstra input, så gælder det samme for mit vedkommende. Det skulle vel aldrig være sådan så du ikke håndkoder det hele og det så er din editor der smider den ind? Der er nemlig OVERHOVEDET ingen grund til at NIS skulle gøre det - godt nok er det ikke verdens bedste program, meeeeeen... :)
Jeg fandt fejlen. IE vil ikke acceptere at jeg inkluderer nogle PHP filer før doc declaration. Dette resulterer i den pågældende linie. Alt andet php script der ligger før, laver ingen kuk - som det heller ikke burde. Heldigvis kan jeg i dette tilfælde rokere rundt på scriptene, så jeg stadig får de funktioner jeg ønsker.
1000 tak for hjælpen, og for at holde mig ved ilden :-)
Du kan sagtens inkludere PHP-filer før DTD'en ... de må blot ikke udskrive noget somhelst til dokumentet. Funktions-biblioteker kan således godt inkluderes ;o)
Jeg forstår heller ikke hvorfor jeg får fejlen. Den ene php sætter variabler til DB kald, den anden indeholder funktioner... og jeg ser lige at første linie i den er:
Jeg har også overvejet om jeg ikke snart skal have en ny computer. Den laver simpelthen så mange fejl 40 i denne tid.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.