Avatar billede steen_hansen Forsker
09. januar 2007 - 01:18 Der er 16 kommentarer og
1 løsning

Valideringsproblem med cursor: hand;

Hvordan får man

cursor: hand

til at virke, så det kan valideres på w3c.org, og virke i MSIE? Såre simpelt spørgsmål, håber svaret er tilsvarende simpelt :)
Avatar billede windcape Praktikant
09. januar 2007 - 02:55 #1
cursor: hand er til IE5

cursor: pointer; er til moderne browsere, og er valid CSS.
Avatar billede olebole Juniormester
09. januar 2007 - 09:43 #2
<ole>

Du får formodentlig kun en warning (ikke en error). Så kan du nøjes med at tænke over problemet og rette noget, hvis du har begået en decideret fejl ... og det har du ikke  =)

I følge CSS skal browseren blot springe en ukendt CSS-property/-værdi over og - dersom en sådan er tilstede som mulighed - vælge en kendt. Du kan skrive noget à la:

.myClass {
    cursor: hand;
    cursor: pointer;
}

- så burde det opfattes som valid kode, men sikkert udløse en warning ... og en sådan udløses blot for at få dig til at tænke dig om, hvorvidt der er en begavet årsag til det, du har skrevet, eller om det virkelig _er_ en fejl  ;o)

/mvh
</bole>
Avatar billede olebole Juniormester
09. januar 2007 - 09:44 #3
"... og det har du ikke" - burde have været: "... og det har du nok ikke"
Avatar billede steen_hansen Forsker
09. januar 2007 - 14:34 #4
Mjaaaa, jeg får nu at vide, at det er en fejl, for jeg havde lavet dit forslag - cursor: hand/pointer; :)

Sorry! We found the following errors

66 .divmenutopcatover Invalid number : cursor hand is not a cursor value : hand
74 .divmenutopcatout Invalid number : cursor hand is not a cursor value : hand

Der henvises så til http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/ui.html#propdef-cursor, hvor der står, at property "hand" ikke er valid, den eksisterer ikke. Som jeg læser det, findes der ikke en pointer til MSIE, der følger W3C's anbefalinger? Eller læser jeg forkert? :)
Avatar billede windcape Praktikant
10. januar 2007 - 04:29 #5
steen_hansen

cursor: pointer; virker i IE6+, cursor: hand; er bare hvis du vil have IE5 support :-)
Avatar billede windcape Praktikant
10. januar 2007 - 04:31 #6
derudover divmenutopcatover lyder som noget meget dårlig navngivning.
Avatar billede steen_hansen Forsker
10. januar 2007 - 09:33 #7
cursor: pointer; virker ikke på min maskine Xin XP Pro med MSIE 6.0. Jeg får kun den lodrette cursor med de over/underliggende streger, som man også får, når man markerer tekst, eller når du holder cursoren over et textarea.

divmenutopcatover og divmenutopcatout er bare sigende navne, som jeg selv skal kunne finde rundt i. De bliver måske omdøbt, måske ikke. Formålet med navnene er jo, at jeg skal kunne finde rundt i de elementer, der bliver stylet, og det får jo ingen indflydelse, og påvirker på ingen måde det endelige resultat. Det er jo bare navne :)
Avatar billede steen_hansen Forsker
10. januar 2007 - 09:34 #8
... medmindre der er en begrænsning i antallet af karekterer?
Avatar billede steen_hansen Forsker
10. januar 2007 - 09:40 #9
Jeg synes nu bestemt jeg valgte "CSS", men har åbenbart fået oprettet spørgsmålet under "JavaScript". Det var vist en svipser, sorry :)
Avatar billede steen_hansen Forsker
10. januar 2007 - 10:33 #10
cursor hand is not a cursor value : hand ->
http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/ui.html#propdef-cursor
Avatar billede windcape Praktikant
10. januar 2007 - 12:19 #11
cursor: pointer; virker altså fint i min IE6 på WinXP , uden nogen service packs installeret..

Prøv fra en anden maskine ? :)
Avatar billede steen_hansen Forsker
11. januar 2007 - 00:06 #12
Det er godt nok mystisk, det virker hverken herhjemme eller på arbejde. Hvad har Ole af erfaringer?
Avatar billede windcape Praktikant
11. januar 2007 - 09:18 #13
måske din kode ? prøv at checke med følgende html:

<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/html4/loose.dtd">
<html>
  <head>
    <title> Standard HTML dokument </title>
    <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-1">
  </head>
  <body>
    <div>

    <p style="text-decoration: underline; cursor: pointer;">Dette er et standard HTML dokument</p>

    </div>
  </body>
</html>
Avatar billede roenving Novice
16. januar 2007 - 03:17 #14
-- jeg er heller aldrig stødt ind i en IE6, som ikke har understøttet cursor:pointer; det var netop en af de væsentlige ændringer i den browsers understøttelse af css ...

-- de fleste væsentlige ændringer i IEs understøttelse af CSS1 er faktisk implementeret i IE5 og 5.5, næsten ingen kom til i IE6, men altså lige præcis cursoren !-)
Avatar billede steen_hansen Forsker
16. januar 2007 - 21:33 #15
Jeg ved ikke hvad der gik galt, men jeg gennemgik det hele igen, og må have ramt rigtigt et eller andet sted, for nu virker det. windcape, smider du et svar? Tak til olebole og roenving også :)
Avatar billede windcape Praktikant
16. januar 2007 - 21:47 #16
okay :-)
Avatar billede steen_hansen Forsker
16. januar 2007 - 21:50 #17
Takker for hjælpen :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester