Jeg sidder her med en computer jeg skal have installeret windows 2000 på men der har før været xp på og jeg har formateret men når jeg prøver at installere 2000 og den kommer langt nok i installationen så kan den lige pluselig ikk finde nogen harddisk.
men en af mine venner tror at det er fordi det er fat32 der er på og jeg prøver at køre ntfs
jeg for denne besked når jeg prøver at installere 2000: .sif is missing or corruptet. Value 0 on the line in section (Sourcediskfiles) with key SP2.cab
Og jeg ´får denne besked når jeg prøver at installere xp pro:
Setup did not find any harddisk drivers installed in your computer.
Har for nyliggt oplevet samme problem med en xp installtion. Nogget med, at den ikke kunne lide den partitionering der var på den i forvejen, da det var FAT32.
Boot på en opstartsdiskette, og slet al partitionering på harddisken. Opret evt. en helt fat partition på disken, da det ellers vil kunne give samme fejlmeddelelse. Formater disken, og installer xp igen. Husk at slette FAT partition og opret en ny NTFS til xp
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.