17. januar 2007 - 09:24Der er
17 kommentarer og 2 løsninger
Fjerne XP logon
Jeg har prøvet næsten alt,usercontrolpassword2,svein.dk,tweakUI xp,fjernet flueben i "måden hvor bruger logger på" Min konto står som computeradminstrator.Alligevel kommer der ved opstart en besked "systemet kan ikke logge dig,tjek dit password og domæne og skriv det igen...bla bla" hvor jeg så trykker ok og OK i logonboksen "uden" at skulle skrive password;jeg er ved at blive sindsyg...
nhe : virker desværre ikke,kan jeg ha forkludret i noget tidligere ? f.eks lavet 2 kontoer,der står godt nok defaultusername og altdefaulrusername og defaultdomainname og altdefaultdomainname ?
haverslev - det mente jeg egentlig også jeg havde læst et sted, men i kb315231 står der : "Du kan også aktivere automatisk logon uden at redigere registreringsdatabasen i Windows XP Home Edition og Windows XP Professional på en computer, der ikke har forbindelse til et domæne" hvilket for mig antyder at hvis man ikke er på et domæne kan det gøres uden at ændre i registreringsdatabasen, men ellers kan det kun gøres via regedit.
nhe > korrekt, men det er kun som "stand alone" pc - hvis den er ´koblet op på et domæne, så dur ovenstående desværre ikke. Men spørger kan vel lige skrive, om det er en "stand alone" eller den kører domæne ?
hvis jeg højreklikker på denne computer står der det fulde computernavn = nummer + t al arbejdsgruppe = ARBEJDSGRUPPE,det kunne være jeg lige skulle prøve det med at oprette en ny administratorkonto,men vil jeg så få indlæst alle mine indstillinger ??
Synes godt om
Slettet bruger
17. januar 2007 - 11:53#12
nej, men den sletter jo ikke den gamle, så den kan du altid vende tilbage til. Det er mere for at se om det er noget der gør sig gældende for hele computeren, eller kun for lige precis din konto.
Der sker det samme når jeg har oprettet en ny konto,stadig en meddelelse om "systemet kan ikke logge dig,tjek dit brugernavn og domæne og skriv det igen...bla bla" nu bare med 2 kontoer at logge ind på
Løsning :jeg havde (været så dum) at lave en adgangskode på min anden konto og nulstillede den,fjernede begge flueben i "måden hvor brugere logger på" og "vupti" så det var det med adgangskoden systemet åbenbart ikke kunne fatte,men smid alle 3 et svar og jeg vil fordele pointene
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.