Avatar billede bob_z Nybegynder
19. januar 2007 - 09:04 Der er 1 kommentar og
1 løsning

Routing / DNS / IP

Jeg er i gang med at saette et lidt besynderligt privat netvaerk op.

Hvor jeg bor er der ikke kablet internet, kun traadloest. Da jeg gerne vil oprette mit eget private netvaerk med en D-link router 624+ (den har traadloes AP indbygget) for at kunne opsaette printere og filservere samt ogsaa have adgang til internettet, kraever det jeg "kabler" netforbindelsen igen. Dette har jeg gjort med en Suse 10.2 box med 2 netkort, en traadloes der kobler sig paa det traadloese netvaerk (ekstern kort) og et normalt 10/100 som internt jf. http://www.novell.com/coolsolutions/feature/11505.html

Nu til problemet: Det virker ikke... Suse boxen er paa nettet, men naar jeg som forsoeg kobler en baerbar i det interne netkort er der ikke forbindelse. Jeg har paa fornemmelsen det er noget med DNS, da den baerbare faar tildelt IP inden for den range der er angivet i Suse DHCP-serveren.

Men det hele kompliceres af at jeg er et niveau laengere nede i forhold til normalt, da det traadloese netvaerk jeg er koblet op paa jo har en router 'forrest', derefter kommer der saa Zyxel access points, og saa min suse router der skal styre mit private netaerk. Men hvilke DNS skal jeg bruge i min router ?
Avatar billede bob_z Nybegynder
21. januar 2007 - 20:26 #1
kan man heraf konkludere at der ikke er nogen der forstaar hvad jeg snakker om? Eller hvad skal jeg tolke ud af disse to dages ingenting.. :-)
Avatar billede bob_z Nybegynder
22. januar 2007 - 10:30 #2
luk og sluk...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester