Avatar billede kovalt Nybegynder
22. januar 2007 - 20:58 Der er 1 løsning

Tildele skriverettigheder

Héj

Jeg har en Access-db liggende på et LAN, som jeg skal skrive til via noget ASP fra en anden PC.

Jeg får dog følgende fejl når jeg forsøger at forbinde til databasen.

Microsoft JET Database Engine (0x80004005)
Microsoft Jet-databasemotoren kan ikke åbne filen "\\192.168.1.102\stopur\test.mdb". Den er allerede åbnet med udelt adgang af en anden bruger, eller du skal have tilladelse til at vise dataene.

Jeg kan læse mig frem til at det er et spørgsmål om at IUSR ikke har skriverettigheder til mappen, som db ligger i. Alle de steder jeg kan finde, hvor der bliver skrevet noget om hvorledes man tildeler disse rettigheder henvises dog til en fane der hedder "security/sikkerhed" når man højreklikker på mappen og vælger egenskaber. Når jeg højreklikker på min mappe og vælger egenskaber har jeg dog ikke noget fane der hedder dette. Er der nogen der lige hurtigt kan smide hvordan jeg ændre disse rettigheder?

Kovalt
Avatar billede kovalt Nybegynder
22. januar 2007 - 21:01 #1
Jeg fandt den under:

Select Tools > Folder Options in Windows Explorer.
Locate and clear the 'Use simple file sharing (Recommended) option in the Advance Settings of the View tab.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester