<ole> NS4.x tager ikke hverken margin eller padding på body. Du er nødt til at skrive det i body-tag\'et...desværre. Man burde ifølge standarden kunne skrive:
NS4 forstår fint margin og padding. Problemet er bare at NS4 har sin egen lille ekstra margin på 8px.
D.v.s. hvis du skriver margin: 0px så har NS4 stadig en margin på 8px. Hvis du skriver margin: -8px så har IE og NS4 ingen margin, men f.eks. NS6 godtager den negative værdi og flytter teksten uden for vinduet :-(
<body marginheight=\"0\" marginwidth=\"0\"> er så den eneste måde at sidestille NS4 med de andre.
Hvis du siger \'Ib\' til en mand, der kun taler Swahili, er han ikke i tvivl om, du siger lyden \'Ib\'. Hvis han tilgengæld fortolker det, som om du sagde: \'Ku\' du tænke dig en gråpære?\', vil jeg ikke være tilbøjelig til at mene, han forstår dig...! :o) Hvis NS fortolker en anmodning om at lægge marginer på 0 pixels om dokumentet derhen, at den lægger 8 pixels om, er jeg i samme situation. Man kan ikke bruge margin i styles på NS. Ikke hvis det skal virke i andre browsere. Det virker, men er alt for buggy. /mvh
Jeg mente bare at det var forkert at sige NS4 \"ikke tager margin\". Den ved jo godt hvad det er, man skal bare vide at en body margin på 30px i NS4 bliver til 30px + dens egen 8px \"margin\". Samme med padding.
Desuden kan man godt bruge margin i andre tags hvor NS4 er enig med de andre.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.