29. maj 2001 - 10:55Der er
7 kommentarer og 1 løsning
ADSL --> Nat og Firewall
Hej folkens
Jeg har lige lidt \"spørgsmål\" angående sikkerhed. Lad os sige at man har f.eks. et netexpres abonnement ver 2 hvor man får en router med extern/intern interface hvor det eneste der har en \"officiel\" ip adresse er routeren selv. Med denne form for opstilling kan man da ikke have bruge for så voldsomt meget at beskytte sig med. Jeg mener alle maskiner er vel beskyttet i kraft af nat?? Selvfølgelig er en firewall rar at have hvis nu man havde nogle servere \"rigtigt\" på nettet sammen med routeren Jeg synes bare det virker en smule overdrevet alt det her sikkerheds halløj lige i øjeblikket. Jeg ved ikke om det er mig der tager det for roligt, men jeg mener bare hvis man ikke ligefrem åbner/kører alt hvad man får øje på før man lige har undersøgt hvad det er kan en privat bruger ved ikke have så forfærdeligt meget at bruge en firewall til, eller hvad?? Men det er måske bare en ny måde at tjene penge fra ISP\'s side?? Udover dette synes jeg også at folk lidt glemmer risikoen for at få ganske normalt indbrud. Der er mange der sikrer sig i hovede og røv rent elektronisk men glemmer den mere \"virkelige\" del.
umiddelbart kan du godt have ret. Da jeg havde haft computer i knap 2 mdr. fik jeg en backorifice-virus på besøg og med sådan en start, vil jeg gerne vide at jeg har en firewall oppe i form af Zonealarm og hvad har vi ellers. Men jeg har da venner med meget tjek på it-området, som selv ikke bruger anti-virus. Og jo, nogle tjener styrtende på at opfylde folks trygheds-behov.
Jeg forstår bare ikke hvordan en sådan backorifice kan fungere gennem nat?
For så vidt jeg ved skal man indtase en ip og ikke andet, og det må da være lidt svært at nå en computer der sidder bag nat medmindre man ligefrem har forwardet porten som BO kører på.
Ellers skal klienten vel være lavet således at den leder efter servere at connected til?
mike23>> Jeg er enig i at det er meget rart med en personlig firewall hvis man er i tvivl om hvilke porte der bliver åbnet her og der, men jeg synes bare det virker som om at folk får paranoya af sådanne programmer. Nu handler sikkerhed selvfølgelig også om at have paranoya på det rigtige tidspunkt, men det virker tit meget overdrevet...
så længe at vi har medierne, syntes jeg at alle der har en overgearet holdning til nogle ting, er lovligt undskyldte. Især folk, som ikke lige har et indgående kendskab til tingene.
Det er helt rigtigt.....det er heller ikke et egentligt angreb på nogen.....Det er faktisk ligeså meget fordi jeg er lidt usikker omkring det. Jeg føler jeg har rimeligt godt styr på netværk og sikkerhed, men man hører bare så meget rundt omkring, så nogen gange kan man godt blive lidt usikket på det. Hvis jeg ikke kendte noget særligt til det ville jeg nok også følge motto\'et \"better safe than sorry....\"
ESquimal >> du sætter da bare BO2k til at køre på port 80 så er du hjemme på gården -- tror det er de færeste som lukker for port 80 og så hvis du er helt hemmelig så gemmer du dig som explore.exe så vil jeg mener at du ryger lige vidre .
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.