Avatar billede jaze Nybegynder
18. marts 2007 - 19:22 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Findes der et forum ala eksperten over sygdom/lidelser

Jeg har en kammerat der har en datter med en hudlidelse som lægerne i DK er ved at give op overfor!!

Og mens vi sad og snakkede om det idag, slog det mig, gad vide om der findes et fora ala eksperten (Dansk/Engelsk). Hvor man kan beskrive sin symptomer/læse om andres i håb om at kunne gøre noget.

Jeg håber virkelig en af jer derude, ved hvordan jeg kan hjælpe min kammerat og hans datter videre, da jeg mener det er dybt forkasteligt at en læge siger og jeg citerer "Vi ved ikke hvad det er, så det må hun lære at leve med, forhåbentlig vokser hun fra det."

Jeg kender naturligvis til netdoktor men det er ikke lige det jeg søger.
Avatar billede screem_brille Novice
18. marts 2007 - 19:42 #1
jeg ville nok prøve med en læge der er specialist i hudsygdomme ?
Avatar billede johnstigers Seniormester
18. marts 2007 - 19:52 #2
"Jeg har en kammerat der har en datter med en hudlidelse som lægerne i DK er ved at give op overfor!!"

SWB mon ikke det allerede er afprøvet?
Avatar billede johnstigers Seniormester
18. marts 2007 - 19:52 #3
sry... SB
Avatar billede evildoctor Praktikant
19. marts 2007 - 08:41 #4
...tror altså også lige der skal kobles lidt flere oplysninger på omkring hvilke læger hun har forsøgt sig med ;)
(Det er jo langt fra sikkert at der har været en hudlæge med i billedet!)
Avatar billede jaze Nybegynder
19. marts 2007 - 09:13 #5
Alle typer læger i DK har været ind over dette problem.

Formålet med denne post er at finde et fora, hvor jeg/han kan komme i kontakt med et udvalg af læger evt. fremlægge billede dokumentation, syge journal m.m.

Mit håb og tanke er at man ved at udbrede kendskabet til datterens lidelse, rammer en der har oplevet lign. og kender til en behandlingsform af den ene eller anden art.
Avatar billede screem_brille Novice
19. marts 2007 - 09:28 #6
kontakt læger i UK /USA, det er mit bedste bud
Avatar billede jaze Nybegynder
19. marts 2007 - 09:51 #7
Enig screem>> Men hvor finder jeg dem? :D

Det kunne være fedt, hvis der fandtes et site, hvor man kunne oprettet spm.
Avatar billede screem_brille Novice
19. marts 2007 - 09:57 #8
1 find ud af hvad hudlæge hedder på latin /engelsk, så på google efter denne betegnelse + UK /USA, søg på universitets hospitaler, osv. der er mange muligheder for at komme i kontakt med læger fra andre lande ;)
Avatar billede evildoctor Praktikant
19. marts 2007 - 10:01 #9
Nu er det jo sådan at læger er meget forskellige, så begrebet "alle typer læger" kan jeg ikke bruge til særligt meget. Det er meget få tilfælde hvor "alle" rent faktisk dækker over mere end "mange"...

Hudlæge=dermatolog
Avatar billede johnstigers Seniormester
19. marts 2007 - 20:00 #10
Eftersom det er en hudlidelse må man gå ud fra at det er 1. læge der her konsulteres.
Avatar billede jaze Nybegynder
22. marts 2007 - 16:58 #11
Jeg er med på der kan søges på Google og diverse andre søgemaskiner, grunde til jeg oprettede denne tråd var for at spare tid på disse søgninger, og høre om der evt. var en der kendte til et site ala eksperten.dk bare for medicinske spm.
Avatar billede jaze Nybegynder
19. november 2008 - 00:31 #12
Svar
Avatar billede jaze Nybegynder
19. november 2008 - 00:31 #13
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester