25. marts 2007 - 15:38Der er
20 kommentarer og 2 løsninger
Forsikring som ny bilist
Har nogen personlige erfaringer omkring dette. Her tænkker jeg speciikt på tilbud/priser hvis man samler alle sine forikringer ét sted..
Jeg har en kammi der skal igang, og lovede at tjekke markedet lidt for ham. Forsikringsluppen er prøvet, men det er det mest forvirrende jeg længe har set.
Det vi mangler er erfaring med forsikringsselskaber som er til at finde en fornuftig pris hos. Ja, det kommer an på bilen osv, men findes der ikke selskaber der er billigere end andre ?
I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.
Prøv evt. at studere PENGE OG PRIVATØKOMI. Det laver så vidt jeg ved årlige opgørelser og vurderinger på forsikringsselskaber. Jeg giver dig helt ret i at det er en slumpen branche og man kan ikke føle sig sikker på nogen måder. Prøv selv at se hvordan nogle af SEEST borgerne bliver behandlet. (Jeg er ikke selv en af dem eller har nogen relation til dem - er kun min egen personlig mening)
Hehe jo jeg tror sku nok jeg har en idè om hvorfor det skal være så forvirrende. Jo mere besværlig det er at gennemskue jo lettere kan de snyde os. De er ofte en flok røvere og er skide ligeglad med deres kunder. Husk at læs alt med småt. Hvad med blot selv at købe bilen og så leje den ud til din kammi. Så undgår du sikkert den høje præmie. Måske kan FDM være dig behjælpelig med gode råd.
Min søn fik sin bil som nybillist da han fyldte 18. Han fik forsikret hos TopDanmark for ca 3700 i kvartalet, har nu været der over 1 år og nede på ca 3200.
Han har dog en selvrisiko på 8000, og aftalen er af en art der ikke kan forhandles. Jeg talte med dem for ca ½ år siden da jeg vill høre om der var bedre tilbud til ham for at spare lidt på forsikringen. Han har ikke andre forsikringer hos dem eller andre steder.
Om andre selskaber er billigere ved jeg ikke, men kendte lige prisen der, så du da har noget at sammenligne med.
Vil lige tilføje at han har en Ford Escort stationcar med træk fra vist nok ´92 og han bor i storkøbenhavn.
Jeg fik eogså at vide da jeg talte med dem, at hvis han havde valgt en Skoda - uanset alder - kunne han sidde for noget der lignede det halve - 2.xxx kroner i kvartalet eller noget i den stil. TopDanmark har nemlig en gammel aftale med Skoda i den retning.
Der er kommet mere fokus på det, også fra forsikrings selskabernes side. Når en ung mand bliver afkrævet 35.000 om året for en brugt Fiat Punto 1,1, så er det nok ikke det selskab han ønsker at bruge frem over.
Elitebillist på 2 år? Det lyder næsten for godt :-) Det er så ikke sikkert at det kan overføres til andre selskaber, men det er vel også lige meget når det er så billigt.
Jeg takker ydmygt for Jeres interesse. Jeg valgte Himmerlandforsikring.
Jeg deler mellem de svar der er smidt
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.