Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 12:12 Der er 12 kommentarer og
3 løsninger

Sikkert at købe fra udenlandske hjemmesider?

Hej Eksperter.

Jeg skal have fingerne i en PS3, og har derfor kigget lidt rundt på nettet, og fundet dem til nogle ret gode priser, men ved ikke om det er sikkert på disse sider

Nummer 1:
441Euro:
http://www.amazon.co.uk/Sony-PlayStation-Console-Premium-Version/dp/B0007SV734

Nummer2:
611 euro
http://www2.hardwareversand.de/7VnbW_NemwfT9y/2/articledetail.jsp?aid=9429&agid=874

Det er disse jeg har kigget lidt på, den ene er i England, den anden i Tyskland. Hvordan finder jeg ud af om disse er "sikre"?

Er der noget dansk moms der skal lægges til osv osv?
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 12:51 #1
amason.co.uk  er jo et stort velkendt sted, læs her >
http://www.amazon.co.uk/gp/press/info/home/ref=cs_nav_bn_ab/026-0270840-5886814

den tyske side > inde på siden kig helt ude til højre, der er et rundt E mærke (trustet shop)  klikker man på den så kommer man ind på denne side >
https://www.trustedshops.de/de/tshops/seal_de.php3
der burde være garanti for at siden er god nok

jeg bestelte en gang noget fra USA, og selv om det var for ud betalt, så ville postmanden have 25% told da han kom med det, ubehagelig overraskelse.
jeg har også købt noget fra england og tyskland, der kom ingen extra told på, nok fordi at det er lande inden for EU
Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 13:12 #2
Jeg synes dog bare at 441 euro for en PS3 lyder fuldstændig billigt, det er ikke en gang 3000, og det er endda den store model af dem, det var blandt andet derfor jeg var lidt i tvivl, om det er sikkert at købe derfra, men hvis der så bliver langt 25% oveni, så bliver det vel samme pris som den i Tyskland?
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 13:20 #3
england er vel også med i EU ?  så burde der jo ikke komme told på
Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 13:29 #4
Jeg spørger bare, da jeg kender nada til reglerne omkring, told moms osv, og derfor var jeg skam evt interesseret i et link hvor jeg helt specifikt kan se reglerne hvis dette findes
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 13:29 #5
som de skriver >
Amazon.co.uk is the trading name for Amazon EU Sàrl and Amazon Services Europe

jeg har selv købt en "da converter" fra et engelsk firka for 2500 kr
hvilket var billiogt da den kostede 3500 kr. her hjemme
og der kom INGEN extra told på
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 13:35 #6
Fra post danmarks hjemmeside >

Toldbehandling af varer du køber ind i udlandet

For at undgå ubehagelige overraskelser, når du køber varer i udlandet, er det vigtigt at være opmærksom på, om en vare ved ankomsten til Danmark skal toldbehandles. Toldbehandlingen er for mange en uforudset ekstraomkostning, der medvirker til at fordyre en vares pris og kan derfor være med til at give en følelsen af, at man har gjort en dårlig handel.
Varekøb i EU-lande
Ved privat indkøb af varer i et EU-land, der sendes til modtagere i Danmark i almindelige postforsendelser, opkræves der som hovedregel hverken fortoldningsgebyr, told eller afgifter herunder moms.

Postforsendelser, der indeholder de såkaldte ”højt beskattede varer” eksempelvis spiritus eller tobaksvarer, vil blive toldbehandlet ved ankomsten til Danmark efter samme procedure som postforsendelser fra lande uden for EU.

Varekøb i lande uden for EU
Postforsendelser fra lande uden for EU toldbehandles ved ankomsten til Danmark. Hvis varens værdi er:

under 10 euro (pr. 19. december 2005 ca. 76 kr.), opkræves hverken told, moms eller fortoldningsgebyr
over 10 euro, opkræves 25% moms af både varens pris og transportomkostninger samt eventuel told. Desuden oprkæves et fortoldningsgebyr.


Jeg fandt det inde på denne side >
http://www.postdanmark.dk/index.jsp
øverst på siden oppe til højre, i deres søge felt skriver du "told" og klikker søg
Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 13:41 #7
Nu er jeg kommet i tvulv, hører :"under 10 euro (pr. 19. december 2005 ca. 76 kr.), opkræves hverken told, moms eller fortoldningsgebyr
over 10 euro, opkræves 25% moms af både varens pris og transportomkostninger samt eventuel told. Desuden oprkæves et fortoldningsgebyr. "
Til under Varekøb i lande udenfor EU?

For hvis dette er rigtigt, så er den PS3, jo helt sindssyg billig, og det undrer mig stadigvæk
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 13:45 #8
bæmærk at i england køre de godt nok med 220 volt, men deres stik er lidt anderledes end vores, derfor skal 220 volt stikket udskiftes med et dansk stik for at passe i stik kontakten.
hvis nu den køre med en transformer, så kan det være et problem at man ikke kan skifte stikket, men så kan man bruge en "UK Adapter"
du kan finde adapterne her på denne side >
http://www.elektronik-lavpris.dk/eshop/index.asp
kig under "stik" og "rejse adapter"
eller oppe i søgefeltet søg på dette artikkel nummer > S776956
eller din lokale elektronik biks har den nok  c",)
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 13:47 #9
ja det høre til i lande UDEN for eu

For lande som er med i EU gælder følgende >

Ved privat indkøb af varer i et EU-land, der sendes til modtagere i Danmark i almindelige postforsendelser, opkræves der som hovedregel hverken fortoldningsgebyr, told eller afgifter herunder moms.

Postforsendelser, der indeholder de såkaldte ”højt beskattede varer” eksempelvis spiritus eller tobaksvarer, vil blive toldbehandlet ved ankomsten til Danmark efter samme procedure som postforsendelser fra lande uden for EU.
Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 14:05 #10
Så hvis jeg køber dne på nettet, så virker det kun med det der stik?
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 14:14 #11
det er ikke sikkert, det kommer and på hvad amazon sender dig, men da det er en engelsk hjemmeside, så sender de muligvis en engelsk udgave, med engelsk stik.
den "DA converter" jeg købte fra en engelsk side, den havde engelsk stik, så købte jeg bare sådan en adapter der´  de 30 kr er jo ikke meget  c",)
tyskland køre vist med samme stik som os
Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 14:22 #12
Hm, det må jeg da over, men så lige.... jeg så de 441 som euro, og ikke pund, så den engelske hjemmeside, er lige så dyr som her i Danmark, trist trist, troede lige jeg kunne sparer en masse penge
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 14:26 #13
nå ja, det var der "katten lå begravet"
hvis du kan så vent et par måneder til hysteriet over nydheden har lagt sig, så vil prisen helt sikkert falde væsentligt.
Avatar billede gurly Praktikant
26. marts 2007 - 14:29 #14
men dit spørgsmål omkring momsen har du jo så fået svar på  c",)
Avatar billede sqgersvar Nybegynder
26. marts 2007 - 14:36 #15
Jeg vil meget gerne have en PS3 nu :D Kan næsten ikke vente, men jeg fik mit svar, også får du point, tak for hjælpen
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester