Avatar billede janriis Nybegynder
02. maj 2007 - 10:54 Der er 4 kommentarer

Tilføje et timestamp til tekstfelt

Hej alle

Jeg har et tekstfelt i min formular (txtComment), hvor brugeren kan tilknytte en kommentar. Nu kunne jeg godt tænke mig, at der blev et timestamp til kommentaren, så man kan se hvornår der er tilføjet tekst.

Kan det lade sig gøre ?
Avatar billede flemming39 Nybegynder
02. maj 2007 - 12:34 #1
Hvor gemmer du data? (tabel, fil, eller?)
Har du en knap hvor brugeren submitter den indtastede kommentar?
Avatar billede janriis Nybegynder
02. maj 2007 - 15:29 #2
Brugeren indtaster kommentaren direkte. Denne gemmes i hovedtabellen i et felt der hedder comment. Jeg ville godt have haft en lille pop-up formular, hvori brugeren indtaster kommentar, hvorefter kommentar feltet bliver opdateret med timestamp og brugernavn. Jeg har dog ikke grejet hvordan jeg gør det endnu.

Den ønskede løsning er lidt hen ad den der kendes fra Mercury Testdirector, hvor man til hver en tid kan se hvem der har tilknyttet en kommentar
Avatar billede mugs Novice
02. maj 2007 - 17:06 #3
Lav 2 felter i tabellen - Et datofelt tilo tiden og et tekstfelt til brugerer. I formularen indsætter du disse 2 linier:

Me!tid = Now
Me!bruger = Environ("Username")
Avatar billede fdata Forsker
02. maj 2007 - 20:24 #4
... i hændelsen FørOpdatering/BeforeUpdate
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester