Avatar billede franklinpaper Nybegynder
02. maj 2007 - 17:12 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Oprette adgang til computere på trådløst netværk

Goddag

Jeg har et kodebeskyttet trådløst netværk, hvortil der indgår flere computere. Jeg vil nu oprette forbindelse mellem en stationær og en bærbar computer, derfor vil jeg på den bærbare computer have oprettet en mappe, der aktiverer adgang til den stationære computer.
Der skal altså være en mappe, som giver adgang til f.eks. mappen Dokumenter på den stationære computer, så længe den er tændt.

Hvorledes skal dette udføres?

På forhånd tak.
Avatar billede ebe Praktikant
02. maj 2007 - 18:44 #1
Hvis jeg har forstået dig rigtigt, vil du gerne se en af din stationære computers mapper på din bærbare. Først højreklikker du den mappe du gerne vil se, og vælger deling, og vælg "del denne mappe på netværket". Hvis du skal kunne skrive i den fra den bærebare, skal du også sætte hak i feltet "tillad....". Bagefter går du ind i den bærebare, højreklikker på "Denne computer" og vælger "opret forbindelse til et netværksdrev". Nu klikker du dig frem til den ønskede mappe og siger "OK". Nu skulle mappen gerne vises som drev på den bærebare.
Avatar billede franklinpaper Nybegynder
03. maj 2007 - 13:52 #2
Tak. Det fungerer dog ikke, og jeg begynder at tvivle på at der er oprettet forbindelse mellem de to computere.

Hvorledes oprettes forbindelse mellem de to computere?

På forhånd tak.
Avatar billede franklinpaper Nybegynder
03. maj 2007 - 16:09 #3
Da den nævnte fremgangsmåde ikke fungerede, har jeg nu hyrret en computerekspert til at se på sagen.
Tak for hjælpen.
Avatar billede franklinpaper Nybegynder
03. maj 2007 - 16:10 #4
Hele mit trådløse netværk skal organiseres på ny.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester