Avatar billede nk905 Nybegynder
06. maj 2007 - 10:57 Der er 1 løsning

Trådløst netværk

Hej, folkens!

Jeg tror jeg tidligere har spurgt om hjælp til mit trådløse netværk, men kom ikke rigtig videre. Mit problem er kort sagt det at mit trådløse netværk ikke ser ud til at virke. Netkortet tror jeg ikke at der er noget i vejen med for jeg kan sagtens komme på nettet med en LAN-forbindelse eller hvad det nu hedder. Før kunne jeg også tilslutte mig trådløse netværk, men det er noget tid siden. Jeg ved at der på min skole er trådløst netværk, men heller ikke her kan min computer finde det. Når jeg går ind og kigger i enhedshåndtering siger den at der ikke er noget i vejen, selv om der åbenlyst er noget galt. Jeg har prøvet at bede den om at reparere fobindelsen, søgt efter trådløse netværk, prøvet at afinstallere det trådløse netværkskort via enhedshåndtering, men det har ikke hjulpet. Nogen der kunne hjælpe mig videre? F.eks. til at afgøre om der virkelig er noget i vejen med hardwaren eller om det kan være at computeren bare driller.

NK
Avatar billede nk905 Nybegynder
25. december 2008 - 14:15 #1
løst?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester