11. maj 2007 - 16:51Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Værktøjslinie i Excel 2007
Vi overgår til Excel 2007 i løbet af nogle uger. Er blevet opmærksom på, at egen-udviklet værktøjslinier ikke fungerer på samme måde i 2007-udgaven. Faktisk vil øvrige menuer/knapper blive skjult når man skal vise værktøjslinie i form af tilføjelsesprogrammer.
Har nogen været ude for det samme?
Har nogen gode forslag til placering af makroer/værktøjslinier, som bruges af flere brugere i Excel 2007?
Det er helt rigtigt, at der er ændret på en del på værktøjslinjer/menuer/knapper i Office 2007. De værktøjslinjer, som I allerede har i eksisterende løsninger, skulle som udgangspunkt virke.
Jeg har både Excel-templates, Excel add-ins og Word-skabeloner, hvor mine allerede eksisterende værktøjslinjer (ikke menuer) spiller fuldstændig som de gjorde i Office 2003. Men vær opmærksom på, at egen-udviklede værktøjslinjer alle havner i et sammensurium under fanen Add-ins.
Vil man til at lave om på Ribbon (altså den brede kant i toppen af Excel og Word, hvor alle funktioner nu er tilgængelige) - og her er i øvrigt helt vildt mange muligheder - skal man kaste sig ud/ind i Visual Studio.
Mht. placeringen af fælles kode/værktøjslinjer er der flere muligheder. Jeg kan f.eks. foreslå, at I placerer de filer, der skal indlæses, i en folder for sig selv (lav dem evt. til skjulte filer) og får Excels alternative startop-folder til at pege derpå (kan f.eks. bruges, hvis filerne kan placeres centralt på et netværk). Ellers kan de placeres i XLSTART, men der skal alle filerne ud på brugerens pc.
Endelig kan man naturligvis lave add-ins og tilføje disse hos brugerne.
Undskyld forsinkelsen. Der kom en ferie mm i vejen.
Tak for svar.
Enig i at det ender meget sammenkogt i 2007. De virker også -enig. Men Add-ins/tilføjelsesprogrammer - lukker alle andre funktioner i Ribbon. Kan man ændre på dette UDEN Visual Studio?
Jeg skrev det forkerte, Undskyld. Se i første omgang ser bort fra Add-ins.
Jeg har lavet værktøjslinierne, som tilføjelsesprogrammer, hvor brugerne skal bibeholde relationen til et centralt drev.
Disse værktøjslinier (tilføjelsesprogrammer) kan jeg godt konvertere til Excel2007. Men nu bliver de vist under tilføjelsesprogrammer. Dvs. at hvis brugerne skal se disse værktøjsliner, så lukker de automatisk ned for de andre 'almindelige' funktionaliteter i Ribbon.
Hmm... du har jo ret i, at når brugerne skal se "dine" værktøjslinjer, er de nødt til at vælge den fane, hvor de ligger - altså tilføjelsesprogrammer. Men det betyder ikke, at de ikke kan vælge de andre faner, når de har behov for at bruge funktionerne derfra.
Enig. Men jeg kunne jo godt tænke mig et af to. ENTEN at man kan opsætte Ribbon, således at Tilføjelsesprogrammer vises med andre andre funktionaliteter (således at brugerne ikke skal lave for mange klik undervejs). ELLER man kunne indarbejde funktionerne/makroerne fra tilføjelsesprogrammerne i 'Hurtig Adgang'.
1. Visual Studio 2. Brugerne kan godt selv tilføje dine funktioner/makroer i Hurtig Adgang, men du kan ikke (du kan vist godt pille i Hurtig Adgang, hvis du bruger Visual Studio, men vist kun i begrænset omfang).
Summa-summarum - uden brug af Visual Studio kan du "kun" benytte dig af muligheden for at lave knapper til brugerne under fanen Tilføjelsesprogrammer.
I øvrigt - har du testet Alt-knappen, når du står i Excel? Prøv engang :-) Så får du serveret et bogstav som genvejstast (brug bogstavet alene, ikke noget med ctrl, shift osv.). Ud med musen ;-)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.