Avatar billede prodigychild Novice
25. maj 2007 - 15:09 Der er 12 kommentarer og
1 løsning

Kan ikke komme på netværk, med 2 computere ud af 7

Jeg har problemer med vores netværk på arbejdet.  Vi er en institution og har både administration og public (internet til børnene som går lige ud i det fri). IT-afdelingen har skiftet vores routere ud da der var problemer med admin.computerne på kontoret. Før ændringen virkede vores "public" computere fint. Det kan være lidt svært at forklare opsætningen på Router 1. (4 porte) Men router 1 har IT-afdelingen i kommunen sat op så administrationscomputerne i port 1 så den kan køre VPN i kommunen. Der er derudover styringen til vores varme sat i port 2. Så skulle der efter sigende fra IT-afdelingen være frit spil på port 4, så "public" børnecomputerne kan komme ud i verden, uden om kummunens servere. Så godt så langt.

Fra router 1, port 4 kører vi med et krydset kabel over i en 8 ports HP switch. (kørte før med almindeligt netværkskabel men der kunne ingen "public" computere komme på. Lod nemlig mærke til at den IT-ansvarlige fra kommunen havde et krydset kabel til overs fra den tidligere router opsætning. Så jeg prøvede den, og så kom 5 af syv computere på, men der mangler stadig 2.). Men der kører altså et krydset kabel fra router 1 til HP switchen som kun er er til "Public" computere. Fra HP switchen kører så 4 kabler ud, de 3 af dem direkte til andre computere, og det 4. kabel kører så op i en anden 8 ports Xyxel swich. Herfra begynder problemerne så. Den er koblet sammen med et langt trukket netværkskabel som ikke er krydset. Fra Xyxel switchen er der 6 kabler tilsluttet. 5 computere og en ledig til bærbar. Computer 1,2,3 og 5 kan godt komme på, men computer 4 og bærbar lunten giver ingen adgang til netværket. Der er prøvet at skifte kabler ud, krydse og så videre, intet resultat. Det der undrer mig er at 4 ud af 5 computere kan komme på netværket, men ikke de sidste 2.
Jeg synes at jeg har prøvet alt!

Er der for mange computere på netværket? hvad kan være galt. I hvilken del af netværket kan fejlien ligge. For der er jo adgang til internettet på den sidste switch for 4 computere, men bare ikke de sidste. HP switchen har mulighed for x på alle portene.

Håber nogle kan hjælpe. Den er svær svær svær, og der bliver givet max point til løsningen!

MVH

Carsten
Avatar billede screem_brille Novice
25. maj 2007 - 15:14 #1
nu har du kontrolleret det mest åbenlyse ikke ? (om maskinerne der ikke vil på nettet har faste IP adresser, og de ikke længere er i samme range)
Avatar billede prodigychild Novice
25. maj 2007 - 15:25 #2
Ja, nu spørger du om noget som jeg ikke er så stærk i, men ifølge computerne skal de selv hente adresserne, hvis det er det du refererer til, altså de henter automatisk selv ip adresse og dns-server adresse. Har prøvet at repererer op til flere gange og det kan den ikke, altså at forny adressen.
Avatar billede prodigychild Novice
25. maj 2007 - 15:26 #3
Men samme range?
Avatar billede screem_brille Novice
25. maj 2007 - 17:25 #4
ja range, f.eks et klasse c netværk (192.168.0.0- 192.168.0.255), får de 2 maskiner en IP ? kan de pinge de andre maskiner ? (det kan skyldes en evt. firewall)
Avatar billede prodigychild Novice
25. maj 2007 - 20:40 #5
Det ved jeg ikke, men det vil jeg lige finde ud af! Men der er ikke umiddelbart nogen aktiveret firewall. Har prøvet at slå det fra.

Men jeg prøvede at køre uden om de 2 switche, altså direkte fra router 1's port nummer 4, der kom jeg på med min bærbare computer som ikke kunne komme på da de 2 switche var i mellem. Så umiddelbart ville jeg mene at routeren fungerer fint nok, og at problemet må ligge mellem switchene og computerne.
Avatar billede egonspock Seniormester
26. maj 2007 - 14:32 #6
Jeg ville nok overveje at sætte en router op i stedet for en switch, for så kan den klare tildelingen af IP-adresser.
Avatar billede leif Seniormester
27. maj 2007 - 00:36 #7
prodigychild -> Jeg kan anbefale dig at snakke med den IT-ansvarlige fra kommunen da der kun være nogen begræsninger i den nye router som gør at du har problemer
Avatar billede prodigychild Novice
28. maj 2007 - 11:13 #8
Egonspock og leif -> Jeg vil tage fat i it-afdelingen angående begrænsningerne, og vil derudover prøve med router i stedet for switch. Der hvor den første switch sidder, var der faktisk routere før, da det virkede. Så det kan sagtens være problemer med uddelingen af ip-adresser.
Avatar billede leif Seniormester
28. maj 2007 - 11:42 #9
Hvis du sætter en Router i stedet for en Switch burde du ikke have nogen problemer !
Avatar billede cyberspace Nybegynder
30. maj 2007 - 15:09 #10
Jeg købte for nogle måneder siden en router (linksys) når jeg tilsluttede nye pc'er til routeren, kunne de ikke gå på nettet eller se andre maskiner. efter at have rodet lidt med det fandt jeg frem til at jeg bare skulle tage strømmen og vente ca 10 sek. og så sætte strømmen til. Når routern så startede op kunne den fatte hvilke porte der var brugt og så kom der liv i forbindelsen til de tilsluttede pc'er.

Har løst problemet de tre gange jeg har tilsluttet nye maskiner til routeren.
Avatar billede prodigychild Novice
02. juni 2007 - 18:32 #11
Jeg købte en 8 ports linksys og satte op i stedet for den 1. switch. Jeg har også ladet den uddele ip adresser, men i 192.168.1.1 og opefter i stedet for 192.168.1.1 som den første router gør. Så satte jeg routeren op, og slukkede den engang og så kørte det altså. Alle computerne kom på nettet.

Tak for hjælpen.

Nu er jeg ny i forummet, hvordan er det med at uddele point i forhold til en tråd som denne, hvor der er forskellige råd, men ingen deciderede svar?
Avatar billede egonspock Seniormester
02. juni 2007 - 19:27 #12
Tja, vi kan jo begynde med at lægge et svar, så kan du jo give et par point når det lige passer dig :-)
Avatar billede prodigychild Novice
03. juni 2007 - 00:59 #13
Tråden lukkes med 200 point til Egonspock som rådet mig til at skifte switch ud med router. Men tak for hjælpen til alle i tråden.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester