Avatar billede pixar13 Nybegynder
23. juli 2007 - 20:53 Der er 13 kommentarer og
1 løsning

Olympus C-725 UltraZoom Tilslutningsproblemer

Hej alle susammen!


Jeg sidder her hos en god ven, med at par pludselig computer problemer. For 3 uger siden rensede jeg hans computer for spyware, virus, osv. Måske var jeg lige en tand for hurtig. Dengang kunne han sagtens sætte sig Olympus C-725 UltraZoom digital kamera til computeren, for derefter at hente billederne. Nu, 3 uger efter, finder den slet ikke noget ekstra drev, inde i denne computer. Det tilsluttes via. USB. Vi har selvfølgelig prøvet flere USB indgange, i tilfælde af at en af dem skulle være defekte. Vi har tændt kameraet, installeret alle tænkelige problemer, og gjort ALT. Der sker simpelthen intet. Hvad gør vi?

Maksimum point til den der løser det inden for MEGET kort tid, da jeg ikke kan hjælpe ham de følgende 2 dage.

MVH
Mads
Avatar billede pixar13 Nybegynder
23. juli 2007 - 22:55 #1
Stavefejlene er gratis
Avatar billede cool_m_f Nybegynder
23. juli 2007 - 23:54 #2
check lige diskhåndtering (diskmgmt.msc)
findes den der og har den fået et drevbogstav?
Avatar billede pixar13 Nybegynder
24. juli 2007 - 06:59 #3
Hej Cool M F!

Tak for dit svar, jeg vender tilbage omkring torsdag. Skal lige på en 2 dags ferie.
Avatar billede pixar13 Nybegynder
25. juli 2007 - 17:56 #4
Så er jeg tilbage. Umiddelbart kan jeg ikke se den deri. Men han har mange flytbare diske derinde.. Så måske er det en af dem? Jeg har nu prøvet at sætte det til en anden computer, det virkede fint - også med et nyt stik, så det fejler heller intet.
Avatar billede cool_m_f Nybegynder
25. juli 2007 - 18:12 #5
ok, check for fejl i enhedshåndtering (kør --> devmgmt.msc)
Avatar billede pixar13 Nybegynder
25. juli 2007 - 19:21 #6
http://www.eksperten.dk/spm/788983 ..

Jeg prøver imorgen når jeg kommer derover igen.
Avatar billede pixar13 Nybegynder
28. juli 2007 - 19:30 #7
Den eneste fejl derinde er denne: Kommunikationsport (COM2). Hvad betyder det egentlig?
Avatar billede Slettet bruger
01. august 2007 - 20:48 #8
Jeg har fulgt tråden på http://www.spywarefri.dk/forum/topic.asp?TOPIC_ID=40050 - nit forslag er -> download og brænd KNOPPIX http://tyge.sslug.dk/knoppix/ cd èn skal brændes som et bootimage -> boot op på cd èn og se så om den kan finde dine billeder korrekt, ved denne fremgangsmåde finder vi ud af om det er et sodtwareproblem (Windows) eller et hardwareproblem
Avatar billede pixar13 Nybegynder
02. august 2007 - 23:21 #9
Hej Helgec - tusinde tak for dit svar. Jeg prøver imorgen, hvor jeg forhåbentlig kommer ud til ham. Mange tak skal du have.
Avatar billede pixar13 Nybegynder
02. august 2007 - 23:22 #10
.. Hvilken af KNOPPIX skal jeg vælge?
Avatar billede pixar13 Nybegynder
02. august 2007 - 23:41 #11
Forresten, det er uden tvivl et software problem. Kameraet er tilsluttet til andre PC'er, som virker fint. Yderligere har han købt et nyt digi. kamera, som virker helt som det skal.
Avatar billede Slettet bruger
03. august 2007 - 07:09 #12
Du skal vælge KNOPPIX V5.0.1 - kan du ikke finde ud af KNOPPIX er du velkommen til at ringe til mig, du kan finde mit tlf. nr. på  http://www.helgec.dk/
Avatar billede pixar13 Nybegynder
03. august 2007 - 10:14 #13
Mange tak.

Men er der overhovedet nogen grund til at prøve Knoppix? Jeg ved jeg næsten med sikkerhed at det er et software problem.
Avatar billede pixar13 Nybegynder
07. august 2007 - 00:01 #14
LØST! - Jeg afinstallerede Quicktime.

Tak for jeres tid.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester