Avatar billede vivaa.dk Nybegynder
20. august 2007 - 12:16 Der er 1 løsning

Opsætning med ghost og fjernskrivebord

Halløj

Jeg skal snart til at opstille et kontornetværk og jeg vil gerne stille det op med en administrations PC, der gør at jeg kan opsætte de andre PC'er fra denne.

Måden jeg gerne vil gøre det på er at jeg fra min maskine skal kunne reinstallere de forskellige PC'er på kontoret vha. en Ghost installation på alle sammen samtidig.

Oven i dette skal jeg også fra administrations PC'en kunne administrere hver enkelt PC vha. fjernskrivebord.

Jeg vil også godt have en server sat op med et fællesdrev og meget gerne administration af brugerkonti, sådan et de forskellige brugerkonti har hver deres dokumentmappe liggende på serveren.

Firmaet skal have win2003 på serveren og winXP Pro og Vista Business på PC'erne.

Findes der programmer der har de muligheder jeg har brug for, hvis ja hvilke og hvor får jeg dem?

Senere vil jeg gerne have mulighed for at tilgå administrationen fra en PC hjemmefra, men den kan vi tage i et andet spørgsmål engang når det andet kører (hvis det bliver nødvendigt)
Avatar billede vivaa.dk Nybegynder
27. september 2007 - 09:10 #1
nå jeg lukker her...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester