30. september 2007 - 00:36Der er
6 kommentarer og 1 løsning
Import af txt fil vha. VBA
Hej,
Jeg har en tabulatorsepareret fil med pt. 4 kolonner, som jeg gerne vil have importeret til et eksisterende ekcel ark.
Jeg har prøvet med OpenText funktionen i VBA, men fandt hurtigt ud af, at den åbner en helt ny projektmappe til excel, hvilket ikke er ønskeligt for mig.
Mit spørgsmål er derfor om nogle af jer skulle have nogle guldkorn. Jeg har søgt efter forskellige metoder både her på siden og rundt om på nettet, men har haft svært ved at danne mig et overblik over hvad der var skidt og hvad der var godt.
Med OpenText metoden oplevede jeg også problemer med, at den ikke ville importere æøå korret.
Kan du ikke løse problemet via 'Import External Data' fra Data menuen?
Fx:
Sub Macro1() With ActiveSheet.QueryTables.Add(Connection:="TEXT;E:\test.txt", Destination:=Range("C7")) .Refresh BackgroundQuery:=False End With End Sub
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.