Avatar billede hr_staal Nybegynder
18. oktober 2007 - 19:18 Der er 9 kommentarer

Hjælp til spil

Jeg har købt en laptop for 3 uger siden Packard bell, med geforce 8600 512 mb dedikeret ram 2gb ram og intel core duo 2 2.0
Jeg bruger vista premium 32bit
Problemet er at hver gang jeg starter spillet Company of heroes lukker den bare ned, i dag købte jeg opposing fronts, og problemet er det samme.
Hvar sker der ?
Avatar billede thegenuine Praktikant
18. oktober 2007 - 20:56 #1
har du directX 10 installeret?
Avatar billede hr_staal Nybegynder
18. oktober 2007 - 21:24 #2
yes sir + alle drivere, det er mit skærmkort der lukker ned.
Avatar billede thegenuine Praktikant
18. oktober 2007 - 22:00 #3
hvad er spillets krav til graikkort? Har du kigget efter, om der findes patch til spillet på deres hjemmeside?
Avatar billede hr_staal Nybegynder
18. oktober 2007 - 22:09 #4
alt det officelle er på plads, jeg har dobbelt så meget grafikram som recomended osv, ved installlationen af spillet lavede den en hurtig test og sagde GREAT, men når jeg laver en performance test inde i spillet siger den POOR.
Avatar billede lzs Nybegynder
18. oktober 2007 - 23:06 #5
Grafikkortet er vel ikke clocket ned?
Avatar billede thegenuine Praktikant
18. oktober 2007 - 23:08 #6
Checket Patch?
Avatar billede hr_staal Nybegynder
18. oktober 2007 - 23:42 #8
patch er i orden, ved ikke helt hvad det vil sige at clocket ned
Avatar billede killer_bee Nybegynder
19. oktober 2007 - 08:57 #9
Må komme med et gæt .. du har en creative lydkort i??.. jeg købte nemlig GRAW i 'gamle' dage kunne jeg ikke spile den, havde samme problem .. spillet prøvede at starte , så var der sort skærm og bare gik ned igen... viste sig var min lydkort drivere..  meget irriterende ... men pointen er prøv opdatere din lydkort også.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester