Avatar billede tofte Juniormester
26. oktober 2007 - 12:39 Der er 1 løsning

Overvåg xml feed

Hej

Jeg har et generelt spørgmål til et problem.

Jeg har en computer med en database. Data til databasen skal hentes fra en hjemmeside som leverer en masse linier som xml(meget simpel xml). Hver linie har et unikt id og der kommer hele tiden nye data til som stemples med klokken.

Man har mulighed for at søge på klokken således at man eks kun får hændlser mellem to tidspunkter.

Mit problem er at jeg gerne vil have et mere eller mindre live feed , hvordan hentes data smart? Er der andre muligheder at hente hvert 5 min og så lægge nye værdier i databasen ud fra det unikke id?

Rasmus
Avatar billede tofte Juniormester
30. oktober 2007 - 13:51 #1
lukker her.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB