29. oktober 2007 - 20:11Der er
32 kommentarer og 1 løsning
Hvordan laver man et link man skal accepterer sin bruger med?
Hej. Jeg har en hjemmeside som hedder www.shax.dk, og har et problem med at folk spammer siden med brugere, og andre ting.
Så nu vil jeg lave så at de i den velkomst besked de for på deres email med deres nyoprettede brugernavn og password, også skal accepterer at brugeren skal laves med den mail.
For så kan jeg lave sådan at hver bruger skal have en unik email, som gør at de ikke kan oprette så mange brugere. :)
Så vil lave et script som sender et link til brugeren som han skal trykke på for at accepterer at brugeren skal laves.
Så i min tabel "USERS" i databasen skal jeg lave 2 rækker mere. Én der hedder "active", og en der hedder "???"... "Koden", er det den krypterede kode brugeren har skrevet til sin bruger da han oprettede sig??
Eller er den bare det der til alle brugere? altså: y7dsa78h7378d7ah7he7h27hdsad7? :)
Og så laver jeg sådan bagefter at der kun må være en af hver email i databasen, så folk ikke kan lave flere brugere, og spamme siden. :) Medmindre de altså har flere emails, men det tænker de ikke på, plus at så bliver den også bannet hvis de endelig laver et eller andet. XD
Det med salt, er for at tilføje noget som brugeren ikke kender. Hvis du bruger $code = md5($email);
Så kan en spammer gætte på code = md5(email); Men med noget salt på, kan de ikke gætte sig til md5 koden.
Dog kan spammere også opsætte bots til at omgå aktivering af emails, så det ville nok også være en ide, samtidig at bruge noget captcha eller lign. tekniker på din registreringsside.
Jeg er en smule newb, men en captcha er en boks hvor man skal indtaste de tegn der er tegnet ved siden af ikke?
Okay.. smart med salten. :) Skal desværre tidligt op, så bliver først i morgen jeg tilføjer det til siden.. :S Men der er sq rart at spørge om ting herinde, når man for svar så hurtigt. :) Tak for det hurtige svar. :)
Men nu har du jo givet mig en simpel manual til at lave det, så du kan jo komme med et svar, og få point, så jeg ikke glemmer det. :)
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.