Avatar billede fancy Mester
04. november 2007 - 00:21 Der er 10 kommentarer og
1 løsning

output til faktura

Hej
jeg er ved at lave noget lager styring i excel det sidste jeg mangler er selve fakturen.
hvordan for jeg excel til selv at lave en ny linie,kunderne for nødvendigvis ikke samme vare så jeg ken ikke nare sætte celler = referencer.
Avatar billede jlemming Nybegynder
04. november 2007 - 09:03 #1
Jeg forstår ikke helt dit spm. kan du uddybe det?

måske kan du bruge denne?
Hvor A8 er der din varetekst står
H1:K6 er din vareliste med priser
3 er den kolonne din pris står (kolonne H + 3 =J)

=LOPSLAG(A8;H1:K6;3;FALSK)

engslsk
=vlookup(A8;H1:K6;3;false)
Avatar billede be_nice Juniormester
04. november 2007 - 09:22 #2
Avatar billede fancy Mester
04. november 2007 - 19:07 #3
HMMM jeg prøver lige at uddybe
jeg har lavet en drop dowm menu hvor jeg vælger kunde
derefter i en ny dropdown vælger jeg  øl men kunden skal måske også have sodavand som jeg også vælge herfra men jeg kan kun vælge en ting ????? det er disse ouput fra mine drop down der skal danne en fatura, næste kunde skal måske have grill pølser eller teskeer
Avatar billede be_nice Juniormester
04. november 2007 - 19:33 #4
Du skal naturligvis have flere drop down felter på din faktura formular - det gør du som beskrevet ved at kopiere din drop down formel til det passende antal fakturalinier.

Sig til hvis det driller.

Be_Nice
Avatar billede fancy Mester
04. november 2007 - 21:22 #5
Jeg kan godt se det er en fordel med flere dropdown
men jeg har et varelager med ca 500 varenummer
hvis nu jeg kalder den en dropdown for drikkelse, den indeholder både øl og vand
eks øl af forskellig mærke samt sodavand af forskellig mærke dette er måske 10 katagorier hvordan for jeg dem til at stå uder hindanden på fakturaen når jeg vælger dem i forskellig rækkefølge
Avatar billede jlemming Nybegynder
04. november 2007 - 22:22 #6
Hej fancy

Husk at lukke dine spm. , også hvis du selv har svaret, så oprettet dit eget svar, og acceptere det. :-)
Avatar billede be_nice Juniormester
05. november 2007 - 07:24 #7
Du kan nøjes med én type drop down felt, der så kan gentages ned over det passende antal fakturalinier - i denne liste skal du naturligvis så have alle dine varenumre, hvilket kan gøre din drop down lidt uoverskuelig, men i de fleste tilfælde kender du vel også varenummeret udenad? og derved kan din drop down benyttes som en hjælp til at der ikke kan indtastes forkert varenummer.

Alternativt kan du vælge at benytte en prefix drop down i kolonne A (du kan evt. skjule den på din udskrift) og via denne prefix drop down kan du angive hvilken ny drop down der må kunne vælges i kolonne B - dermed kan du beholde dine 10 kategorier af varer, og under hver af disse angive hvornår varenumrene så må kunne vælges.

Blot en idé.

Be_Nice
Avatar billede fancy Mester
06. november 2007 - 22:44 #8
Ok jeg stadig ikke med kan du skære det ud i  pap evt et eksembel
Avatar billede fancy Mester
12. november 2007 - 16:19 #9
Jeg har fundet en anden løsning, tak for deltagelse
til Be Nice smid et svar så for du point
Avatar billede be_nice Juniormester
12. november 2007 - 16:55 #10
Hvilken løsning har du brugt i stedet?
Tak for point :o)
/Be_Nice
Avatar billede fancy Mester
12. november 2007 - 22:03 #11
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Excel kurser for alle niveauer og behov – find det kursus, der passer til dig

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester