Hvor mænd, kvinder etc. står i kolonne A, mens antallet står i kolonne B. Med MAKS kan jeg få revet 9-tallet ud, men hvordan finder jeg ud af, hvilken figur (mænd, kvinder etc.), der optræder flest gange? I dette tilfælde Bananer.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Det er vel det engelske du kunne bruge i min udgave så :-) Jeg er ikke helt sikker på jeg er med på hvad du mener når du skriver vende en vektor rundt - men om jeg forstår det ret ville du blot kunne udskifte MAX i formlen med MIN. Og lige et tillæg, da jeg ikke ved hvilken løsning du har valgt: lookup formlen kræver at cifrene er sorteret i stigende orden, index løsningen er uafhængig af sortering. /Luffe
Okay. Jeg valgte din løsning frem for excelents, fordi din var postet først. Egentligt er min version dansk, men jeg kan godt oversætte fra engelsk ;)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.