03. december 2007 - 17:06Der er
11 kommentarer og 1 løsning
søge i kollone efter kriterie og hente besvarelsen derud fra.
jeg vil gerne at jeg i efter regne ark kan søge i kollone A efter et kriterie. alt efter hvor det står skal den gå til bestemt celle.
cellen følger altid kriterie feltet.
eks nogengange vil arket se således ud
aa 12 bb 10 cc 13
så skal den eks finde ud af hvor bb er henne og så kopiere 10 med vidre. men næste gang listen trækkes kan det være arket ser anderleses ud. men bogstavet den sakl finde vil være den sammen men ikke stå samme sted
Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.
LOPSLAG() burde kunne løse dit problem, hvis jeg har forsteåt det rigtigt. Men jeg er lidt i tvil fordi du dels skliver, at den skal gå til enm bestemt celle, dels skriver at den skal kopiere.
Har du dine celler i A1:B3, kan du i fx D1 skrive: =LOPSLAG(C1:A!:B3;2;FALSK). Når du så skriver bb i celel C1, vil den skrive 10 i celle D1 eller hvoer du nu placer din formel.
LOPSLAG er ret ligeglad med, hvor mnage rækker en kolonne består af. Men den kræver enhtydighed i A-kolonnen, altså at den samme værdi kun forekommer én gang.
jeg har et problem. hvis varenummeret ikke er representeret tager den det vare nummer der minder mest om. det kan jeg ikke bruge. den skal tage det eksakte varenummer. hvordan får jeg den til det?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.