14. januar 2008 - 08:38Der er
18 kommentarer og 1 løsning
Ny bærbar
Mine forældre har guldbryllup, og jeg vil give dem en bærbar i gave. De skal ikke bruge den til andet en at surfe lidt på nettet, og sikkert også ta' et "slaw" Yatzy online i ny og næ :) Jeg vil ofre 3200-3300 kr. Kan man få en der er noget værd til de penge ???
Jeg har set i reklamer, at Aldi kommer med et tilbud. Det plejer at være af en rimelig kvalitet til små penge. Ellers er en Zepto altid en god løsning. Zepto-maskinen bliver dog hurtig dyr! Men se på www.zepto.dk og/elller www.aldi.dk
Jeg har faktisk været inde på edbpriser.dk, men ved ikke nok om computere til at vide hvor jeg får mest PC for 3300 Kr. Kunne man evt. få en anbefaling :)
Det er næsten lige meget hvilken en du vælger. De er alle med Celeron processor - men med forskellige Ghz, tag en med minimum. 1,6 tillige er der forskel på hvad der er af ram, tag en med 1GB HUSK: der er IKKE styresytem på følgende pc`er i linket.: @computer Note-It MyBook M50 Classic Znote Znote 3515W Value
Vill gå i detaljer men den har det haverslev siger + den har XP Pro med på DVD ved siden af, så man kan lave en downgrade til XP Professional hvis man ikke kan lide Vista :)
Hej lucas2000....Godt nok æææælsker jeg mine forældre, men ikke for mere end max 3300 *G* haverslev, jeg har desværre ikke fundet en bærbar på 1.6 Ghz med 1 GB ram til 3300 endnu. Har du set nogle ??
"haverslev, jeg har desværre ikke fundet en bærbar på 1.6 Ghz med 1 GB ram til 3300 endnu. Har du set nogle ??" Ja - denne koster 3295 kr., dog er der 45 kr. på i fragt, så den kommer over 3300 kr. http://www.edbpriser.dk/Products/Listprices.asp?ID=38886
Tak haverslev, har set den nu, men hvad skal man lægge mest vægt på Ghz eller RAM når "de gamle" kun skal bruge den til at "surfe" på. De har en stationær hvor de gemmer billeder ect. ect på? Jeg er desværre lidt blank på al' det der med Ghz og så'n
Hvis man bruger maskinen til at se billeder på/billederedigering, så er rammene vigtigt, da billeder indlæses midlertidig i rammene, så jo flere ram jo mere stabil visning. Her betyder GHZ på cpu ikke så meget, så en maskine på 1,6Ghz er ganske fin. GHZ er den frequens en cpu (processor) kører med og jo højere den er , jo bedere. Derfor, hvis du har en 100-200 kr. mere, så kan du få en med 1,73Ghz og 1GB ram. Men en med 1,6Ghz er ganske fin og kan nemt klare de nævnte "opgaver", som den skal bruges til.
"hvordan er det lige du får din point" - det har jeg fået, se Accepteret svar 14/01-2008 22:19:37 Tillykke med dine forældre og valget af pc, den bliver de glade for :-)
Tak haverslev, havde lige glemt det med point, det er længe siden jeg har været her inde sidst :) Også tak for lykønskningen....50 års bryllupsdag er ved at være en uddødet race *G* Jeg håber oz de bliver glade for PC'en
Også tak til dig lucas2000
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.