Avatar billede xavis Nybegynder
28. januar 2008 - 18:57 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Problemer med tilknytning af NOGLE netværksdrev

Hejsa

Jeg har en bærbar med Vista Home Premium og en stationær med XP Pro x64. Jeg har oprettet et netværk mellem mine comps, da den stationære fungerer mest som filserver. Derfor er det også vigtigt, at jeg kan komme i kontakt med mine drev, fjernskrivebord m.m. Det har også virket perfekt indtil for nyligt.

Fjernskrivebord fungerer som det skal, men jeg kan på nuværende tidspunkt fra min bærbare kun få adgang til nogle af de drev, der er delt på min stationære computer.

De drev, jeg kan få adgang til, er diskette- og dvd-drevet, samt to af mine interne drev. Jeg har alt i alt 6 drev fordelt på 5 interne diske, og to drev på to usb-harddiske.

Er der nogen, der kan hjælpe mig til at få adgang til samtlige drev igen? Det er s'gu så rart at kunne få adgang til sine filer! ;-)
Avatar billede xavis Nybegynder
30. januar 2008 - 01:01 #1
Min server hedder Hector på netværket, og min bærbare hedder Achilleus. Når jeg fra Achilleus prøver at tilknytte fx D-drevet på Hector, får jeg følgende fejlmeddelelse:

"\\Hector\d er ikke tilgængelig. Du har muligvis ikke tilladelse til at bruge denne netværksressource. Kontakt serverens administrator for at finde ud af, om du har adgangstilladelse

Der er ikke serverlager nok til rådighed til at udføre denne kommando."

Håber virkelig, der er nogen, der ved noget om dette, som kan hjælpe mig...
Avatar billede xavis Nybegynder
18. februar 2008 - 16:26 #2
...er der ingen, der kan hjælpe mig med mit problem??
Avatar billede xavis Nybegynder
25. februar 2008 - 23:20 #3
a
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester