Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 16:32 Der er 27 kommentarer og
1 løsning

Opsætning af et mindre LAN

Hej Eksperten.
Jeg er fritidsnørd, og leder i en Ungdomsklub. I denne Ungdomsklub vil jeg gerne have arrangeret en Counter Strike turnering med tilgang til internet, men jeg er lidt på herrens mark, for jeg ved kun hvordan man fx. plugger 3 computere til en lille router og får dem til at snakke sammen, og gå på nettet. Jeg aner derimod ikke hvordan man sætter 19 computere til en switch og derfra i en router som så er plugget i ADSL routeren.
Det jeg gerne vil vide, er om det er en generel fremgangsmåde, hvis man skal opsætte et mindre LAN? Skal man selv ind og definere ip adresser, subnetmasks osv?
Sagen er at de andre ledere prøvede dette for et år siden, men de kunne ikke få det til at virke. Nu vil jeg gerne prøve, igen, men jeg vil gerne høre lidt fra nogen specialister først. Hvad udstyr skal vi have (router, switch). Hvor mange skal vi have? En switch pr. hvert tiende tilmeldte? Eller er det nok med en stor? Skal vi have en DHCP server sat op som kan tildele IP'erne, eller er det nemmere bare selv at giver hvert enkel maskine?... Ja nu gentager jeg vist mig selv.

Håber at høre fra nogen!!
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 16:49 #1
Hvis du har een router med 4 LAN-stik skal du blot have een eller flere almindelige switche og sætte dem efter routeren. Umiddelbart bedst hvis du har een switch med stik nok, men principielt kan du bare sætte en masse 5-portsswitche op.

Men 19 PC-er på en almindelig husholdningsrouter er nok lige vel meget, hvis de alle går på nettet samtidig.
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 16:57 #2
Erikjacobsen. Ja en husholdningsrouter, er også det jeg frygter vil bringe det hele i knæ, men da jeg ikke er hardware specialist, så ved jeg ikke hvad jeg ellers skal kigge efter.
Når turneringen er igang, vil jeg pille selve netværksstikket til ADSL routeren fra, så der ikke er unødigt forstyrrelse på netværket.
Men har jeg en router, så har jeg vil også en DHCP server, og derved er de statiske ip-adresser vel også rimlig meget ude af billedet?
Avatar billede bufferzone Praktikant
09. februar 2008 - 16:58 #3
Der er også et IP spørgsmål du er nødt til at kikke på. Hvis dit abonnement har 3 faste IP adresser, kan du få 3 computerer på internettet. Hvis du skal have 19 computere på, så skal du bruge en fast PI adresse og en NAT router.

NAT routeren oversætter de interne IP adresser til den faste IP adresse og holder styr på kommunikationen så det virker. Med en fast IP adresse og en NAT router kan du få så mange maskiner på nettet som du vil
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 17:14 #4
Aaah, okay :) Nu er jeg med. Man kan vel bestille en fast ip adresse i noget tid, ved yousee.dk? NAT routeren kan jeg få bestyrelsen til at købe. De burde vel ikke koste mere end 600-700 kr.... Helt glemt om termet NAT, må jeg indrømme. Selvfølgelig skal der en sådan router til.
Jeg ved at min klub har 8 maskiner på nettet. Det vil vel sige at de har 8 faste ip adresser (da jeg ved at de ikke har noget der ligner en router, men bare en stor unmanaged switch). Jeg kan da bare bruge en af dem, og en NAT router så.
Vil der ikke opstå et problem hvis de spiller CS over nettet? Kan NAT routeren godt tage højde for at oversætte ip adresserne korrekt?
Avatar billede bufferzone Praktikant
09. februar 2008 - 17:41 #5
Det vil den kunne, hvis den ikke har fjel og det har jeg aldrig været ude for.
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 18:06 #6
Jeg ved at min klub har en WIFI router til rådighed, er der en mulighed for at dette også er en NAT router? Hvordan kan jeg se dette? Står der "This is also a NAT router", eller er det mere kryptisk gemt?
Avatar billede bufferzone Praktikant
09. februar 2008 - 18:39 #7
Du kan se det på de IP adresser der tildeles, Hvis det er 192.168.x.x, 172.16.x.x eller 10.x.x.x adresser så er der tale om NAT

Du kan se ip adressen med kommandoen ipconfig /all der køres fra en kommando prompt (start - kør - cmd
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 20:24 #8
Ah okay. Tak.
Jeg sætter min router op og giver den en broadcast adresse og en subnet mask. Hver spiller skal så udfylde samme broadcast adresse og Default gateway sættes til den ip som routeren har, ikke? + selvfølgelig en unik IP adresse.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 20:30 #9
Det må være nemmere at sætte det op til at bruge DHCP
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 20:57 #10
erikjacobsen, jeg vil gerne gøre det sådan her, da jeg gerne vil have mest mulig kontrol over LAN'et. Er det ikke "bare" at selv at sætte broadcast adressen på router og subnetmaske, og derefter få alle computere til at pege herpå? Eller er der noget jeg har misforstået?
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 20:59 #11
DNS serverne har vi vist fået af TDC.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 21:20 #12
Hvis du er interesseret i at vide hvilken IP hver enkelt maskine skal have, så sætter du det på selv - men det er jo lige knap sådan som du beskriver. Med DHCP får du alle indstillinger automatisk, og med lidt held er det faktisk sådan de maskiner er sat op.

Kan du forklare hvorfor du helst vil gøre det selv.
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 21:38 #13
Klubben prøvede det samme sidste år, og her virkede DHCP simpelthen ikke. I år er det mig der står for det og jeg har egentlig altid været vant til at et LAN party bliver sat sådan her op.
Ungerne kommer med deres computer dagen før, og jeg sætter det hele op for dem. Jeg vil så teste computerne (se om alle kan logge på en af CS serverne). Kan de ikke det må jeg vil nøjes med at sætte DHCP server op.
Jeg vil bare gerne have to planer, hvis den ene gør i vasken (den statiske), så kan jeg altid tage den dynamiske.
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 21:44 #14
Kunne det måske være at routeren de brugte sidste år, simpelthen ikke kunne følge med 20 computere der spillede. De brugte vist kun en 4 ports router (forbundet med en 21 ports unmanaged switch) fra levelone.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 21:48 #15
Alt kan tænkes. Nogle DHCP-servere i de "små" routere har begrænset antal IP til DHCP (selvfølgelig altid begrænset, men området ku' være på 16 IP-ere, hvor der principielt er plads til 253 - det kan der normalt stilles på)

Har PC-erne først en IP, og kontakter en server på nettet (ok, så er der 252 tilbage) med fast IP, så rører de ikke mere ved routeren. Kun dem, der går på nettet (browser, msn, skype, etc) går gennem routeren, og der kan det godt være den ikke helt kan følge med.

Alt sammen meget generelle betragtninger ...
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 21:49 #16
"og kontakter en server på nettet" skal være "og kontakter en server på LAN-et"
og "går på nettet" skal være "går på Internettet".
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 21:57 #17
Ah. Skal de på internettet, med en statisk IP, så rører de ved routeren, men skal de bare kontakte en server på ÆAN'et så går de uden om.
Vil det sige at hvis det er sat op med DHCP, så rører de alle routeren lige meget hvad?
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 22:04 #18
De rører ved routeren, hvis den indeholder DHCP-serveren. Den skal nok kunne holde til at uddele IP-adresser (hvis dens DHCP-område er stort nok). Men du kan helt fjerne routeren, hvis de ikke må komme på nettet (selv om det er det samme som børnemishandling i vore dage - du må hellere sikre dig, at de ikke klager til ombudsmanden), og så sætte en "tilfældig" maskine op med DHCP-server på.
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 22:08 #19
Der er vi så ude i noget som jeg ikke ved hvordan man gør, at sætte en tilfædig maskine op som DHCP server.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 22:50 #20
Det er som før sagt generelle betragtninger - hvad og hvordan afhænger af mange faktorer, som jeg ikke kan hjælpe dig med her.
Avatar billede mxs Nybegynder
09. februar 2008 - 23:41 #21
Det ved jeg udemærket. Det er vel bare en maskine med et eller flere netkort, med en tilsluttet switch, som skal have et eller andet program der kan broadcaste. Jeg har fundet følgende link, http://www.howtoforge.com/dhcp_server_linux_debian_sarge som jeg finder meget brugbart, da jeg selv er Linux mand. Ser nemt ud, så det vil jeg rode lidt med.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
09. februar 2008 - 23:49 #22
Ja, det kan bruges - eet netkort er alt rigeligt.

Tør du nægte ungerne adgang til Internettet ;)  ?
Avatar billede mxs Nybegynder
10. februar 2008 - 01:04 #23
Ja :) De går mere op i at spille CS OG vinde, end at surfe internet. Jeg sætter to servere op. En til turnering og en til random killing events.
Jo mere jeg tænker over det, jo mere indser jeg at en ny router måske er løsningen.
Avatar billede mxs Nybegynder
10. februar 2008 - 01:06 #24
Og det siger jeg på grundlag af at jeg kan huske at lederne fortalte at ungerne sagde at det til tider laggede meget når de spillede mod hinanden (nogen gange blev de smidt af serveren pga "connection problems").
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
10. februar 2008 - 08:27 #25
Hvis CS-serveren er på LAN-et kommer der slet ingen pakker forbi routeren. Og et almindeligt 100 MBit/s netværk kan holde til en hel del.
Avatar billede mxs Nybegynder
12. oktober 2008 - 14:58 #26
Smid et svar, erikjacobsen. Jeg fandt ud af at jeg har brugt en for lille DHCP server, som ikke kunne trække de mange computere ordentligt.
Avatar billede erikjacobsen Ekspert
12. oktober 2008 - 16:36 #27
Lyder godt. Jeg samler slet ikke på point, tak.
Avatar billede mxs Nybegynder
12. oktober 2008 - 18:51 #28
Nå men så får jeg dem selv :) Tak for hjælpen.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester