Avatar billede mikemax12 Nybegynder
15. februar 2008 - 13:21 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Ny router

Hej jeg skal til at købe en router, men jeg gider ikke at skulle åbne for ALLE de programmer jeg skal bruge. Jeg har 2 computere, er der en måde at jeg kan give en af computerne adgang til ALT? Samtidig med at den anden computer bare kører under routeren?
Avatar billede tinux Nybegynder
15. februar 2008 - 13:56 #1
Du kan (i hvert fald på de fleste routere) sætte den ene computer i "demilitarized zone" (DMZ), så er der åbnet for det hele, mens den anden computer stadig kører normalt på routeren. Det gælder bare om at finde det "menu-punkt" der hedder fx DMZ, og så sætte computerens ip-adresse ind. Det betyder jo så selvfølgelig at computeren også er mere sårbar.
Avatar billede mikemax12 Nybegynder
15. februar 2008 - 14:00 #2
tak skal du have, lav det som et svar så du kan få points.
Avatar billede tinux Nybegynder
15. februar 2008 - 14:22 #3
Her er så dit svar (:
Avatar billede mikemax12 Nybegynder
15. februar 2008 - 16:19 #4
Her har du dine points, tak for hjælpen:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB