Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2008 - 00:31 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

Spørgsmål til Helgec om live-cd

Jeg er blevet spurgt om jeg havde en live-cd, hvad jeg svarede nej til.

Jeg har en en Insert-cd, hvad jeg godt ved hvad er, men er i tvivl nu, om det er det samme. Hvis nej: Hvad er så en live-cd og hvad kan jeg bruge den til. Og tilsidst hvordan laver jeg den ?
Avatar billede arne_v Ekspert
24. marts 2008 - 00:33 #1
Avatar billede vejmand Juniormester
24. marts 2008 - 03:07 #2
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2008 - 07:22 #3
www.helgec.dk/insert.iso = avanceret livecd med R/W adgang til NTFS partitioner, i store træk kommando baseret - sprog UK

KNOPPIX 5.0.1 http://tyge.sslug.dk/knoppix/ avanceret livecd men skriver dårligt til NTFS partitioner, tilbyder bl.a. KDE skrivebordet - Sprog DK

KNOPPIX 5.1 http://ftp.uni-kl.de/pub/linux/knoppix/ avanceret livecd, men med ganske mange fejl - fuld R/W adgang til NTFS partitioner og dertil ganske god til at virusscanne - Sprog UK

Vedr. brug, tja!! kig lidt på www.helgec.dk/livecd.html + de tusinde andre sider på nettet

Vedr. fremstillingen!! download og brænd ISO filen (brændes som bootimage - se hvordan på www.helgec.dk/livecd.html )
Avatar billede Slettet bruger
24. marts 2008 - 08:21 #4
Det var alt, hvad jeg skulle bruge.

Jeg blev meget klogere her. Tak for hjælpen

Jeg mener, at spørgsmålet skal stå som besvaret,giver jeg vejmand alle point. :o)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester